archer@canjintech.com Ma–Vr 09:00–18:00 (GMT+8) Antwoord binnen 12 werkuren
Nederlands
Vraag een offerte Chat via WhatsApp
Home/Inzichten/Wat is een SFP-module? Complete gids voor SFP-poorten

Wat is een SFP-module? Complete gids voor SFP-poorten

Wat is een SFP-module? Complete gids voor SFP-poorten

Het korte antwoord: een SFP-module is een vingerklemgrote optische transceiver die in een passende cage op een switch, router, server-NIC of mediaconverter wordt gestoken en het hoogfrequent elektrische signaal van de host in licht omzet — en aan de andere kant weer terug in elektriciteit. De naam staat voor Small Form-factor Pluggable, en „pluggable“ is het kernwoord: u kunt een poort toevoegen, vervangen of upgraden zonder de behuizing aan te raken of iets uit te schakelen.

Dat is het praktische antwoord op de vraag wat een SFP is: een standaard, geen merk. Elke leverancier kan er volgens bouwen — vandaar dat modules en cages van verschillende aanbieders met elkaar combineren.

De definitie zelf is eenvoudig. Wat kopers echt nodig hebben, is de laag eronder: welke cage het module past, welke lijnsnelheid de host accepteert, welke reikwijdteklasse past bij de glasvezel die al ligt, en welk firmware-detail bepaalt of de poort überhaupt omhoog komt. Deze gids loopt die lagen af in de volgorde waarin een project ze tegenkomt.

Wat is SFP, en wat gebeurt er in de behuizing?

Een SFP is eerst een genormde verpakking, voordat het een product is. De mechanische en elektrische basisregels komen uit de SFP-MSA (oorspronkelijk gepubliceerd als INF-8074), die de behuizingsafmetingen, de 20-pins edge-connector, de 3,3-V-voeding en de two-wire management-bus vastlegt. Omdat elke leverancier volgens dezelfde tekening bouwt, past een module van de ene aanbieder fysiek in de cage van een ander — die interoperabiliteit is het hele punt van de multi-source-overeenkomst.

Binnen de metalen behuizing is een 1G-SFP-module een kleine optische motor met vier functionele blokken:

  • Zendzijde. Een laserdiode — Fabry-Pérot voor korte 850-nm-multimode-verbindingen, DFB voor 1310-nm- en 1550-nm-singlemode-werk — aangestuurd door een laserdriver die de modulatiestroom vormt. De laser, de monitorfotodiode en de koppeloptiek zijn meestal samen verpakt als een TOSA.
  • Ontvangstzijde. Een fotodiode (PIN voor de meeste reikwijdten, avalanchefotodiode voor long-haul-delen) plus een transimpedantie- en limiterend versterker die een schoon logisch signaal herstelt. Deze subassembly is de ROSA.
  • Besturing en geheugen. Een microcontroller die de interne sensoren uitleest en de management-interface bedient, ondersteund door een EEPROM met twee geheugenpagina's.
  • De management-map zelf. Pagina A0h bevat de identiteit — leveranciersnaam, onderdeelnummer, serienummer, datumcode, ondersteunde linklengtes en de transceivercode die de host vertelt welk soort module het is. Pagina A2h bevat live-diagnostiek, waar de probleemoplossing meestal begint.

Die tweede pagina wordt gedefinieerd door SFF-8472 en is de reden dat een modern netwerkbesturingssysteem echte getallen kan afdrukken in plaats van te gokken. Het toont livewaarden voor behuizingstemperatuur, voedingsspanning, biasstroom op de laser en optisch vermogen op zowel de zend- als ontvangstzijde, elk met waarschuwings- en alarmdrempels die bij productie zijn geschreven. SFF-8472 specificeert ook of die waarden intern zijn gekalibreerd en in engineering-eenheden worden gerapporteerd, of extern gekalibreerd en als ruwe telwaarden worden gerapporteerd die de host moet omzetten; het onderscheidt eveneens gemiddeld ontvangen vermogen van optische modulatie-amplitude. Wanneer modules van twee leveranciers op dezelfde link iets afwijkende Rx-waarden rapporteren, is het kalibratiebit vaak de verklaring.

Onze 155M-, 1,25G- en 2,5G-SFP-familie volgt dezelfde map, wat betekent dat de diagnostische commando's die uw operationele team al gebruikt — Rx-vermogen lezen, vergelijken met het linkbudget — werken zonder leveranciersspecifieke tooling. Volledige onderdeelnummers en per-onderdeel Tx/Rx-vensters staan op de SFP-productpagina.

Wat is een SFP-poort, en hoe herkent u er een?

Het kortste antwoord op de vraag wat een SFP-poort is, luidt: de cage. Het is de opname die het module accepteert — een rechthoekige metalen opening met een veerbelaste vergrendelingslip, een geleiderail voor de 20-pins connector aan de achterkant en een EMI-afdichting rond de opening. Het vullen ervan kost één beweging: schuif het module erin tot de lip klikt. Voor het verwijderen volstaat een kleine hendel.

Drie praktische punten volgen uit dat ontwerp, en elk daarvan veroorzaakt fouten in het veld:

De cage bepaalt de snelheid niet; de host-SerDes doet dat. Een SFP+-cage en een SFP-cage zijn afmetingsgelijk. Wat verandert, is de elektrische kwaliteit erachter — impedantiecontinuïteit, crosstalk-beheersing tussen de zend- en ontvangstparen, en het thermische pad. Daarom kan een 25G-capabele cage een 1G-module huisvesten en op 1G draaien, terwijl een alleen-1G-cage niet naar 10G of 25G kan worden gedrukt, wat u ook insteekt. De hogere-grade cage-footprint kopen kost weinig in de ontwerpfase en koopt jaren aan speelruimte.

Optische poorten en koperpoorten zien er anders uit, en dat verschil telt. Een SFP-poort neemt een module; het module biedt dan ofwel een optische LC-duplex-connector (of SC, of simplex voor BiDi), of een RJ45-jack in het geval van een 1000BASE-T-kopersfp. Als uw switch een rij RJ45-jacks heeft, zijn dat koperpoorten, geen SFP-poorten — zelfs wanneer diezelfde switch er ook SFP-sleuven naast biedt.

Bredere families gebruiken een bredere connector. QSFP+, QSFP28, QSFP-DD en OSFP-modules hebben vier of acht elektrische lanes en een 38-pins (of dubbelrijige) interface, en passen daardoor helemaal niet in een SFP-cage. Ze in een stuklijst door elkaar halen is een kostbare fout; het fysieke verschil is duidelijk zodra u beide in handen heeft gehad.

Snelheden, reikwijdten en deploymentsniveaus: het module aan de link koppelen

Drie beslissingen cascade in vaste volgorde — snelheid, dan reikwijdte, dan deploymentsniveau. Neem ze in verkeerde volgorde en u eindigt met een technisch conforme stuklijst die niet oplicht.

De SFP-familie in een oogopslag: één behuizing, drie snelheden

Het verwarrende aan de naamgeving is dat SFP, SFP+ en SFP28 dezelfde mechanische omhulling beschrijven met drie elektrische generaties. De onderstaande tabel is degene die open moet blijven tijdens het lezen van een switch-datasheet.

VariantLane-snelheid en coderingElektrische / management-specificatieLanesPassende host-poortTypisch reikwijdtebereik
SFP (1G)1,25 Gb/s, 8b/10bINF-8074 SFP-MSA, SFF-8472 DDM11G-SFP-cage, of elke snellere SFP-familie-cage550 m tot 120 km
SFP+ (10G)10,3125 Gb/s, 64b/66bSFF-8431 (SFI), SFF-8432 mechanisch1SFP+-cage, of SFP28-cage300 m tot 80 km
SFP28 (25G)25,78 Gb/s, 64b/66bIEEE 802.3by, SFF-84021SFP28-cage100 m tot 40 km
QSFP+ (40G)4 × 10,3125 Gb/sIEEE 802.3ba, SFF-8636 management4QSFP+-cage (38-pins)100 m tot 10 km
QSFP28 (100G)4 × 25,78 Gb/sIEEE 802.3bm, SFF-8636 management4QSFP28-cage (38-pins)100 m tot 10 km+

Twee engineeringbeslissingen verklaren de verschillen. Ten eerste gebruikte de 1G-generatie 8b/10b-lijncodering, dus een 1-Gb/s-payload had een 1,25-Gbaud-lijnrate nodig en de klokherstelcircuit zat in het module. De 10G-generatie veranderde waar dat werk gebeurt: serialisatie en clock-data-herstel verhuisden naar de host via de door SFF-8431 gedefinieerde SFI-interface, en 64b/66b verving de oudere codering. Minder circuit in het module betekent minder warmte per poort, waardoor SFP+ de volumineuze XENPAK- en X2-hardware kon verdringen. Ten tweede behoudt 25G de single-lane-architectuur maar verhoogt de signaalrate opnieuw, vandaar dat SFP28-cages betere thermische paden nodig hebben — de cage is het eerste schakel in de koelketen, en bij 25G houdt dat op een formaliteit te zijn.

Reikwijdteklassen: hoe afstand het onderdeelnummer kiest

Zodra de snelheid is vastgesteld, bepalen afstand en glasvezel alles daarna. Golflengte is geen voorkeur; het is een gevolg van de glasvezel die u al bezit. Multimode-glas ondersteunt alleen de kortgolfklassen, terwijl singlemode de hele ladder tot 120 km opent.

ToepassingsklasseGolflengteGlasvezelReikwijdteRepresentatief onderdeel (Canjin)
1000BASE-SX850 nmOM2/OM3/OM4 multimode550 mBLP11C-33BL
1000BASE-LX-klasse1310 nm9/125 µm singlemode20 kmBLP335-33BL
Uitgebreid 1310 nm1310 nmSinglemode40 kmBLP336-33BL
1550 nm lange reikwijdte1550 nmSinglemode40 kmBLP556-33BL
1000BASE-ZX-klasse1550 nmSinglemode80 kmBLP558-33BL
BiDi, één vezelstreng1310/1550 nmSinglemode, simplex20–120 kmBLB355-33BL tot BLB459-33BL
CWDM, gemultiplexte lambdas1270–1610 nmSinglemode40–120 kmBLCXX6-33BL, BLCXX9-33BL

In de lange-reikwijdte-rijen mislukken projecten geruisloos. Een 120-km-BiDi-deel zoals BLB459-33BL is geen licentie om een 120-km-span zonder rekenwerk te bouwen: de bruikbare afstand is zendvermogen minus ontvangergevoeligheid minus elk connector-, splice- en patchpaneelverlies in het pad. Onze specificatietabellen publiceren Tx-minimum, Tx-maximum en Rx-gevoeligheid per onderdeelnummer juist zodat die berekening vóór de bestelling kan worden gemaakt, niet nadat de link weigert omhoog te komen. Attenuators zijn ook een echte vereiste op korte spans die lange-reikwijdte-optiek gebruiken — een 80-km-module op een 2-km-loop kan de ontvanger net zo overspoelen als een zwak signaal hem kan uithongeren.

Glasvezelselectie krijgt een eigen behandeling in onze noot over singlemode versus multimode-glasvezel, maar de vuistregel is eenvoudig: meet de feitelijke kabelloop, tel marge op voor routing en patchpanelen, en kies dan één klasse boven het resultaat.

Waar deze modules in een live netwerk staan

De 1G-SFP werd nooit verouderd; hij zakte in de hiërarchie omlaag. U vindt hem nog altijd op abonneergerichte OLT-uplinks en ONU-links in FTTx-bouw, op campusaggregatie- en access-switches, op industriële en nutsvoorzieningennetwerken waar een 155M- of 2,5G-snelheid past bij het legacy-protocol, en op management- en out-of-band-paden waar een 10G-poort verspild geld en verspilde warmte zou zijn.

SFP+ bezet de enterprise-core en de 10G-server-uplinklaag die de meeste organisaties tussen 2015 en 2022 bouwden. SFP28 nam de servergerichte rol over in cloud- en AI-fabrics omdat vier 25G-lanes schoon aggregeren tot één enkele 100G-QSFP28-poort — het breakout-patroon waar leaf-spine-ontwerpen omheen zijn gebouwd.

De volumes achter die verschuiving zijn niet langer marginaal. Brancheschattingen voor 2026 zetten 800G-en-hoger-modules op ruim meer dan de helft van alle transceiver-zendingen, waarbij alleen 800G-eenheden in de tientallen miljoenen liggen en 1,6T zijn eerste jaar van commerciële volumes bereikt. Die kopgroei zit boven de SFP-laag, maar trekt de hele hiërarchie mee: elk nieuw AI-rack heeft leaf-poorten, management-poorten, console-paden en storage-links nodig, en een groot deel daarvan zijn nog steeds single-lane SFP-familiedelen. Onze SFP28-lijn dekt de 25G-laag op 100 m, 10 km en 40 km, en de SFP+-lijn dekt 10G van 300 m tot 80 km inclusief BiDi- en CWDM/DWDM-varianten.

Zes controles vóór de bestelling

  1. Snelheid en poortcapaciteit. Bevestig de maximale snelheid van de host-poort en of de linecard daadwerkelijk de gewenste reikwijdteklasse vermeldt. Sommige oudere 10G-kaarten ondersteunen ZR-klasse-optiek helemaal niet.
  2. Glasvezeltype en gemeten afstand. Multimode begrenst u tot de kortgolfklassen; singlemode ontsluit de rest. Gebruik de routelengte, niet de gebouwafmetingen.
  3. Linkbudget. Tel het spanverlies op en vergelijk het met het Tx/Rx-venster van het module. Voor alles boven 40 km doet u dit op papier.
  4. EEPROM-codering. Veel platforms activeren een poort pas nadat een herkende vendornaam is gelezen. Vraag om codering die exact past bij het switch-model en firmware-release, en controleer opnieuw na elke OS-upgrade — dit is de enkelvoudig meest voorkomende oorzaak van „het module is dood“-tickets. Meer detail in ons EEPROM-coderingsartikel.
  5. Diagnostiek en temperatuur. Bevestig dat DDM is geïmplementeerd en dat het bedrijfstemperatuurbereik van de behuizing past bij de behuizing. Een commercieel deel van 0–70 ℃ in een buitenkast is een garantieclaim die wacht om te gebeuren; industriële varianten bestaan om een reden.
  6. Vermogen en mechanische pasvorm. Controleer het vermogensverbruik van het module tegen het thermische ontwerp van de cage, en bevestig dat connectortype en vergrendelingsstijl passen bij de patchpaneeldichtheid waarin u installeert.

FAQ

Kan ik een 1G-SFP-module in een 10G-SFP+-poort steken?

Meestal wel. De meeste SFP+- en SFP28-poorten onderhandelen omlaag en draaien een 1G-module op 1G, mits de poortconfiguratie het toestaat. Omgekeerd werkt nooit: een alleen-1G-cage heeft een SerDes die vaststaat op 1,25 Gbaud en kan geen 10G-signaal dragen.

Zijn SFP-, SFP+- en SFP28-modules fysiek uitwisselbaar?

Ze delen dezelfde behuizing en 20-pins connector, dus ze passen in dezelfde opening. Elektrisch zijn ze niet uitwisselbaar. De host-poort moet de snelheid van het module ondersteunen, en de cage moet zijn gespecificeerd voor de signaalintegriteit en warmte die die snelheid produceert.

Wat is het verschil tussen een SFP-poort en een RJ45-poort?

Een SFP-poort is een cage die een steekbaar module accepteert en dus glasvezel ondersteunt (of koper via een 1000BASE-T-SFP). Een RJ45-poort heeft de jack in de behuizing ingebouwd en is beperkt tot twisted-pair-koper op de snelheid die de PHY ondersteunt.

Waarom verschijnt een nieuw module in de switch als „unsupported“?

Bijna altijd een coderingsmismatch in plaats van een hardwarefout. De switch las pagina A0h, herkende de vendor of onderdeel-ID niet, en schakelde de poort uit. Bevestig het gevraagde coderingsprofiel tegen het switch-platform en de firmware voordat u aanneemt dat het module defect is.

Hoe weet ik of een linkprobleem van het module of van de glasvezel komt?

Lees eerst de diagnostiek. Nul ontvangen vermogen met normale biasstroom wijst op een gebroken of niet-verbonden pad. Laag maar niet-nul ontvangen vermogen wijst op verlies — vuile connectoren, scherpe bochten, te veel splices. Ontvangen vermogen boven het maximum van de ontvanger wijst op oversturing, wat om een attenuator vraagt. Biasstroom die omhoog drift met dalend uitgangsvermogen is het kenmerk van een verouderende laser.

Geeft een module met grotere reikwijdte altijd een betere link?

Nee. Reikwijdteklasse is een budget, geen garantie. Lange-reikwijdte-delen hebben hogere zendvermogen en strakkere ontvangerspecificaties, en op korte spans kunnen ze de ontvanger verzadigen. Pas de klasse aan de gemeten afstand aan, en verifieer dan het budget.

Stuur ons uw BOM — wij verzorgen de rest

Deel uw modellenlijst, doelsnelheden of afstanden. Onze engineers antwoorden met bijpassende artikelnummers, levertijd en prijs.

Inzichten over optische modules