archer@canjintech.com Pon–Pt 09:00–18:00 (GMT+8) Odpowiedź w ciągu 12 godzin roboczych
Polski
Poproś o wycenę Czat na WhatsApp
Strona główna/Analizy/Karty katalogowe modułów optycznych: sześć liczb, od których zależy łącze

Karty katalogowe modułów optycznych: sześć liczb, od których zależy łącze

Karty katalogowe modułów optycznych: sześć liczb, od których zależy łącze

Jeden odbiornik, pięć publikowanych liczb

Trzy oferty na ten sam towar przychodzą tego samego popołudnia: 400GBASE-DR4, 500 m, MPO-12. Czułość odbiornika wynosi −5,9 dBm u pierwszego, −4,4 dBm u drugiego, −3,9 dBm u trzeciego. Posortowane po tej kolumnie wygrywa pierwsza, a kupiec oszczędza kilka dolarów na porcie.

Żadna z trzech nie kłamie. Po prostu nie mierzą tej samej wielkości, a 2 dB różnicy to kwestia definicji, nie możliwości.

Karta katalogowa transceivera to dokument sprzedażowy z przykręconymi jednostkami inżynierskimi. Sześć liczb decyduje o tym, czy łącze w trzecim roku jest jeszcze czyste: moc nadawania, TDECQ, czułość przy właściwym BER, overload, okno długości fali, temperatura obudowy. Reszta to dekoracja, a część jest pułapką. Oto te sześć, w kolejności, w jakiej gryzą — plus arytmetyka, która obnaża tabelę ułożoną na korzyść sprzedającego.

Ten sam odbiornik 400G DR4 można opisać na pięć sposobów, wszystkie zgodne z tą samą klauzulą IEEE 802.3bs.

WielkośćCo faktycznie mierzy400GBASE-DR4Jak to czytać
Średnia moc odbierana, min.całkowita moc optyczna na kanał przy docelowym BER−5,9 dBminformacyjna — norma mówi to w przypisie
Czułość odbiornika (OMA outer)amplituda między zewnętrznymi poziomami PAM4−4,4 dBmpodłoga projektowa przy czystym nadajniku
Czułość stresowanata sama, po dodaniu 3,4 dB domknięcia oka−1,9 dBmnajbliżej tego, jak czuje się uruchomienie
Overload odbiornikanajwyższa moc przed nasyceniem TIA+4,0 dBmsufit, którego prawie nikt nie budżetuje
TDECQ nadajnikakara względem idealnego źródła≤ 3,4 dBwydaj ją jako stratę w swoim budżecie

Postawcie −5,9 obok −3,9 w arkuszu i wymyśliliście 2 dB zapasu, którego nie ma. W tym całe zło porównywania ofert po jednej kolumnie: moduł, który wygląda najtaniej, to często po prostu ten od dostawcy z najwygodniejszą definicją.

Moja reguła po zbyt wielu takich przypadkach: jeśli liczba czułości przychodzi bez bit error rate, bez temperatury i bez kwalifikatora („OMA", „average", „with SECQ"), to nie jest specyfikacja — to liczba, która akurat znalazła się na stronie.

Moc nadawania to najsłabsza liczba na stronie

Większość tabel zaczyna się od Tx min i max mocy średniej, bo te dwie komórki łatwo zmierzyć i łatwo porównać. Są też najmniej informatywne. Sam IEEE 802.3bs oznacza wiersz minimalnej mocy jako informacyjny — wprost ostrzega, że sama moc niewiele mówi o jakości sygnału.

Sygnał niesie OMA — optyczna amplituda modulacji, odległość między zewnętrznymi poziomami PAM4, które odbiornik faktycznie tnie. Dla 400GBASE-DR4 okno OMA outer to −0,8 do +4,2 dBm, a norma dodatkowo je domyka: moc nadawania w OMA minus TDECQ musi zostać powyżej −2,2 dBm. Ten warunek warto przeczytać dwa razy: nadajnik nie może kupić domknięcia oka amplitudą — co odzyskuje equalizer, obie liczby muszą utrzymać razem.

Współczynnik ekstynkcji nadal figuruje z minimum 3,5 dB, nisko obok 6 dB, jakie nosiły elementy 10G NRZ. Celowo: PAM4 układa trzy oczy w jednym wahaniu, a stosunek poziomu górnego do dolnego mówi znacznie mniej o oku środkowym niż w systemie dwupoziomowym. ER pozostaje jako kontrola polaryzacji lasera, nie jako metryka jakości.

Jeśli karta podaje tylko średnią moc nadawania, żądajcie OMA outer i TDECQ. Moduł może wygodnie mieścić się w średnim limicie +4 dBm, podczas gdy jego zewnętrzne oko się zamyka — kolumna mocy średniej nigdy tego nie pokaże.

Czułość bez BER to liczba bez podmiotu

Elementy 10G podaje się przy 10⁻¹², elementy 400G przy 2,4 × 10⁻⁴. Te dwa cele dzieli sześć decybeli wymaganego stosunku sygnału do szumu — Q 7,03 wobec 3,49, czyli 16,9 dB wobec 10,9 dB elektrycznego SNR.

To tłumaczy rozmowę, którą prowadzę co miesiąc. Inżynier przyzwyczajony do odbiorników −15,5 dBm widzi 400G DR4 wycenioną na −4,4 dBm i wnioskuje, że szybka optyka jest krucha. Nie jest; zmieniła się obietnica. Przy 400G moduł nie musi już dostarczać bitów bez błędów: dostarcza surową stopę błędów, którą KP4 sprząta — RS(544,514), trzydzieści symboli parzystości na blok, piętnaście korekt, wyjście na 10⁻¹². Próg 2,4 × 10⁻⁴ to apetyt dekodera, nie granica odbiornika.

Liczba czułości oznacza więc coś dopiero, gdy wiadomo, po której stronie dekodera stoi. Dwóch dostawców może napisać „czułość −6 dBm, 400G" i mieć na myśli odbiorniki różniące się o pełne dB — jeden zmierzony na progu FEC przy idealnym nadajniku, drugi w warunkach stresowanych.

TDECQ to liczba, która zastąpiła dawną maskę oka. Nikt już nie rysuje wielokąta na oku PAM4: przed equalizerem oczy są zamknięte i każdy moduł by upadł. Zamiast tego nadajnik mierzy się względem odbiornika referencyjnego z prawdziwym equalizerem, dodaje się szum, aż stopa błędów symbolu sięgnie 4,8 × 10⁻⁴ — dwa razy więcej niż stopa bitowa, bo kodowanie Graya zamienia większość błędów symbolu w pojedynczy bit — a dodany szum w dB jest karą. Sufit wynosi 3,4 dB na większości zasięgów 400G/800G i 3,9 dB na długich; poprawka 1.6T zaciska oba.

Dostawca dostarczający na 3,0 dB nie jest hojny. Wydaje różnicę na rok, w którym złącze się zabrudzi i nikt tego nie zauważy.

Sufit, którego nikt nie sprawdza

Wszystkie budżety łączy, jakie widzę, buduje się od dołu: moc nadawania minus tłumienie odcinka musi przebić czułość. Prawie żaden nie niesie górnej granicy — a łącza 400G/800G padają z góry częściej, niż się oczekuje.

400GBASE-DR4 toleruje +4,0 dBm średniej mocy odbieranej, próg uszkodzenia na +5. Nadajnik może nadawać +4,0. Połóżcie te dwa fakty na trzymetrowym palcu, 0,5 dB tłumienia i parze czołowych APC świeżo z kieszeni: odbiornik pracuje pół decybela od nasycenia. Łącze wstaje. W szóstym tygodniu, po południu, dwa porty z najkrótszymi kablami zaczynają liczyć błędy. Moduł wymienia się dwa razy — kabel ani razu.

Reflektancja psuje sprawę jeszcze bardziej. Norma wymaga −26 dB reflektancji po stronie nadajnika i odbiornika i toleruje 21,4 dB strat powrotu. Porysowany czołowy APC albo UPC wpięty omyłkowo w APC psuje to po cichu: kara ląduje jako dżitter, a nie jako tłumienie, więc odczyt mocy pozostaje zdrowy.

Naprawa prawie nic nie kosztuje: na każdym łączu 400G/800G krótszym niż około 20 m sprawdzajcie moc odbieraną względem kolumny overload, nie czułości. Jeśli jest w granicach 2 dB od sufitu, włóżcie stały tłumik. Pięć dolarów kontra wyjazd na miejsce.

Telemetria DDM podaje moc odbieraną i temperaturę obudowy co pięć sekund — kontrola staje się banalna, pod warunkiem że panel rysuje też linię overload.

Dwie kolumny wybierają SKU: długość fali i temperatura obudowy

Długość fali czyta się jak kolor. To okno, i szerokość się liczy.

400GBASE-FR4 i LR4 prowadzą cztery kanały CWDM na siatce 20 nm od 1271 do 1331 nm, każdy z dryfem ±6,5 nm. 400GBASE-DR4 siedzi na 1311 nm z oknem 13 nm, 1304,5–1317,5. Dlatego „1310 nm" to nie specyfikacja, na której projektuje się okablowanie: kanał DR4 i kanał FR4 są oba „około 1310" i nie są wymienne w tym samym mulipleksorze. Zamawianie według opisu zamiast planu kanałów — tak 2 km odcinka kończy się z czterema modułami, które wszystkie się świecą i żaden nie przepuszcza ruchu.

Temperatura obudowy to druga cicha pułapka. Okno komercyjne dotyczy 0–70 °C na obudowie, nie w zimnym korytarzu, a obudowa idzie wyraźnie ponad powietrze nawiewane, gdy chassis 1U niesie 32 klatki. Wersje rozszerzone deklarują −40 do 85 °C; uczciwe pytanie brzmi, czy liczby optyczne są tam te same, czy zbiór zdegradowany, zmierzony w narożnikach. Żądajcie danych narożnikowych. Identyczna moc nadawania w zakresie 125 °C to deklaracja projektowa, nie wiersz tabeli.

Tak czyta się nasze własne kolumny — 10G SFP+, 100G QSFP28, 400G QSFP-DD, 800G OSFP — tak, jak powinien je czytać kupiec.

Numer częściKlasaNadawanie (min/max, dBm)Czułość/overload (dBm)Budżet arytmetycznyCo tak naprawdę kupuje
BLS111-77BL10G SR, 850 nm, 300 m−6,0 / −1,0−14,6 / —8,6 dB300 m OM4 plus cztery wpięcia się mieszczą — dlatego łącza SR wybaczają
BLS333-77BL10G LR, 1310 nm, 10 km−4,0 / +1,0−15,5 / —11,5 dB10 km G.652 zjada ~3,5 dB; zapas jest realny, o ile obie komórki to gwarantowane minima
BLQ992-EEBL100G CWDM4, 2 km−6,5 / +2,5−11,5 / —5,0 dB2 km plus cztery złącza zostawiają ~3 dB; CWDM4 jest najciaśniej w rodzinie 100G
OLSQXXFXM-CDS5L4400G DR4, 500 m−2,9 / +4,0−3,9 / +5,01,0 dB — błędnieOdjęcie wiersza OMA od wiersza średniej daje 1 dB — DR4 nie pokonałaby 500 m. Dopasowane wiersze: 3,0 dB średniej, 3,6 dB OMA — błąd jednostek, nie wada
BLO800-DR8800G, 500 m———Przy 800G strona otwiera się mocą: 16 W wobec 12 W SR8. W chassis z 32 klatkami 128 W decyduje o przepływie powietrza

Wiersz DR4 to cały artykuł w jednej linijce. Wyprodukować liczbę potrafi każdy. Wyprodukować liczbę, która przeżyje odejmowanie od wiersza zmierzonego tak samo — to trudniejsza dyscyplina, i właśnie tą wartość testować dostawców.

Nic z tego nie trafia do zamówienia, dopóki tego nie żądacie: wartości najgorsze gwarantowane w całym zakresie temperatur obudowy i do końca życia, wielkość stojąca za każdą liczbą czułości, OMA i TDECQ zamiast samej mocy średniej, progi overload i uszkodzenia oraz raport z badania partii zamiast jednej złotej sztuki. Dostawca, który odpowie na wszystkie pięć w jednym dokumencie, mówi wam coś o linii produkcyjnej, a nie o broszurze — i to właśnie jest ostatnią rzeczą na karcie modułu optycznego, którą warto się jeszcze nauczyć czytać.

FAQ

Dlaczego dwaj dostawcy podają różne czułości odbiornika dla tej samej 400G DR4?

Bo co najmniej cztery wielkości nazywają się „czułością": średnia moc odbierana, OMA outer, czułość stresowana z domknięciem oka, czasem też wartość typowa w temperaturze pokojowej. W tabelach normy 400GBASE-DR4 lądują na −5,9, −4,4 i −1,9 dBm. Porównujcie tylko jak z jakim.

Czy mniej ujemna czułość oznacza gorszy moduł?

Niekoniecznie — może to być ostrzejsza definicja. Moduł podany na −3,9 dBm w warunkach stresowanych może pobić podany na −5,9 dBm bez żadnych warunków. Liczba porównuje się tylko w tej samej definicji i przy tym samym celu BER.

Jaki TDECQ akceptować: sufit 3,4 dB czy coś ciaśniejszego?

3,4 dB to sufit zgodności większości zasięgów 400G/800G, nie cel. Duzi kupcy chmurowi wpisują 1,4 dB do własnych specyfikacji nie bez powodu: zapas u nadajnika to zapas przy uruchomieniu, kiedy instalacja jest brudniejsza niż rysunek. Dla portów sieci AI, które nie mogą sobie pozwolić na migotanie, 2 dB lub lepiej to rozsądne żądanie.

Moje łącze 400G pokazuje +2 dBm odbieranej mocy i mimo to liczy błędy. Jak to?

Prawdopodobnie blisko sufitu overload, nie czułości. Przy 400G +2 dBm może siedzieć w granicach 2 dB od limitu +4 dBm, a marne złącze dodaje dżitter, który nigdy nie pokazuje się jako tłumienie. Sprawdźcie overload, reflektancję i stan czołów, zanim wymienicie moduły.

Czy mogę użyć CWDM4 tam, gdzie projekt mówi 1310 nm?

Tylko jeśli zgadza się plan kanałów. CWDM4 i LR4 nadają cztery kanały między 1271 a 1331 nm; DR4 nadaje jeden między 1304,5 a 1317,5 nm. To dwa różne interfejsy optyczne, opisywane oba jako „około 1310 nm" — wymieszane przez mulipleksor lub breakout dają łącza, które się świecą i nie przepuszczają ruchu.

Jakie liczby żądać w RFQ, żeby uczciwie porównać dostawców?

Najgorszą moc nadawania w OMA z podanym limitem TDECQ, czułość w tej samej wielkości przy 2,4 × 10⁻⁴, czułość stresowaną, progi overload i uszkodzenia, okno długości fali na kanał, zakres temperatury obudowy — plus rozkład TDECQ dla partii. Z tymi siedmioma komórkami sami przeliczycie budżet każdego dostawcy — i to też najszybszy sposób, by znaleźć tabelę, która się nie spina.

Prześlij nam BOM — resztę wycenimy my

Prześlij listę modeli, docelowe prędkości lub odległości. Nasi inżynierowie odpowiedzą dobranymi numerami części, terminem i ceną.

Analizy o modułach optycznych