SFP
Jaka jest różnica między SFP i SFP+?
SFP kończy się na 2,5 Gb/s i zwykle wykorzystuje lasery FP lub DFB z odbiornikiem PIN. SFP+ przenosi 10 Gb/s w tej samej obudowie i stosuje optykę o wyższej liniowości oraz ostrzejsze wymagania elektryczne (SFF-8431). Mają tę samą kieszeń, więc port SFP+ zwykle przyjmuje moduł SFP, ale nie odwrotnie.
Kiedy wybrać BiDi zamiast SFP dwuwłóknowego?
Wybierz BiDi, gdy ograniczeniem jest liczba włókien — np. pojedynczy kabel abonencki do zdalnej szafy albo pierścień dostępowy, w którym dociągnięcie nowego włókna jest kosztowne. Moduły BiDi muszą być parowane (1310/1550 z 1550/1310; 1490/1550 z 1550/1490), więc zamawiaj je jako parę A/B.
Dlaczego moduły SFP na 40 km i 80 km są droższe?
Większe odległości wymagają węższej szerokości linii lasera, wyższej mocy wyjściowej i czulszego odbiornika — zwykle chłodzonego DFB lub EML z APD. Budżet optyczny na 80 km jest też ciaśniejszy, więc moduł musi utrzymać parametry w całym zakresie temperatur. Za to właśnie płacisz: komponenty i testy.
Czy moduł CWDM SFP można użyć w łączu DWDM?
Nie. Kanały CWDM są oddalone o 20 nm (1270–1610 nm), kanały DWDM o 0,8 nm w paśmie C, a te dwa rastry nie pokrywają się. Mieszanie ich unieszkodliwi też każdy wzmacniacz EDFA, który jest projektowany pod odstęp kanałów DWDM.
Czy te moduły działają w przełącznikach wymagających kodowania producenta?
Tak. Przed wysyłką programujemy EEPROM zgodnie z profilem oczekiwanym przez hosta — nazwa producenta, numer katalogowy i suma kontrolna. Podaj model przełącznika lub routera na etapie wyceny, a dopasujemy kodowanie; nieprogramowane moduły uniwersalne są często odrzucane przez zamknięte platformy.
Jaki jest czas dostawy modułów SFP przy zamówieniu hurtowym?
Standardowe kody zasięgu są zwykle dostępne z magazynu lub w ciągu 2–3 tygodni. Wersje BiDi, CWDM i przemysłowe wymagają 3–4 tygodni ze względu na laser dedykowany dla długości fali. Próbki kwalifikacyjne wysyłamy szybciej — podaj odcinek i hosta, a od razu dobierzemy właściwy kod.
SFP+
Czy 10G SFP+ jest zgodny z portem 1G SFP?
Mechanicznie tak, ale większość portów 10G nie zestawi łącza na 1 Gb/s. Niektóre moduły SFP+ obsługują pracę dwuszybkościową; sprawdź kartę katalogową, zanim to założysz. W środowiskach mieszanych 1G/10G zamawiaj wyraźnie części kodowane dwuszybkościowo.
SR czy LR — jak zdecydować dla łącza w centrum danych?
Zmierz rzeczywistą trasę kabla. Do 300 m na OM3/OM4 wybierz SR: tańsza optyka i tańsze złącza. Powyżej tej odległości, a także przy trasach między budynkami, wybierz LR i włókno jednomodowe — moduł kosztuje więcej, ale włókno i budżet strat są znacznie bardziej wyrozumiałe.
Co różnica ER i ZR oznacza w praktyce?
ER pokrywa 40 km przy budżecie około 11 dB; ZR pokrywa 80 km przy około 22 dB i wykorzystuje chłodzony EML z odbiornikiem APD. W praktyce ZR jest wrażliwszy na zabrudzone złącza i jakość spawów, więc wymaga czystszego łącza i rzetelnego pomiaru strat przed uruchomieniem.
Czy moduły SFP+ są dostępne w wersji przemysłowej?
Tak — kody SR i LR są dostępne w wersji od −40 do +85 °C do szaf zewnętrznych i nieogrzewanych kontenerów. Części przemysłowe mają szerszy zakres regulacji prądu polaryzacji lasera i są testowane w pełnym zakresie, więc kosztują więcej niż komercyjna wersja 0–70 °C.
Ile kanałów CWDM zmieści się na jednej parze włókien?
Do 18 kanałów w zakresie 1270–1610 nm przy odstępie 20 nm, co daje 180 Gb/s na parę włókien przy 10G na kanał. Przed zamówieniem sprawdź, czy posiadany mux/demux pokrywa ten sam raster — muxy 8-kanałowe i 18-kanałowe nie są zamienne.
Czy dostarczacie moduły kodowane pod konkretne marki przełączników?
Tak. Prześlij dokładny model przełącznika i generację firmware, a zaprogramujemy pasujący profil EEPROM i w miarę możliwości zweryfikujemy go w szafie testowej. Pozwala to uniknąć najczęstszej awarii wdrożenia: moduł jest elektrycznie sprawny, ale odrzucany na etapie identyfikacji I²C.
SFP28
Dlaczego 25G, a nie 10G, dla nowego dostępu serwerowego?
Ponieważ 25G dobrze wpisuje się w porty przełącznika 100G: rozgałęzienie 4×25G wykorzystuje ten sam port QSFP28, który w innym przypadku zająłby jeden uplink 100G. Koszt na gigabit dla SFP28 jest zbliżony do SFP+, a gęstość portów przełącznika jest czterokrotnie większa niż przy 10G.
Jaki kabel potrzebny jest do rozgałęzienia 4×25G?
DAC rozgałęźny 100G QSFP28–4×SFP28 do 3 m albo AOC rozgałęźny do dłuższych tras. Przełącznik musi obsługiwać konfigurację rozgałęzienia na tym porcie; sprawdź profil portu przed zamówieniem, bo niektóre platformy wychodzą z fabryki z wszystkimi portami w trybie 1×100G.
Czy eSR to prawdziwy standard, czy rozszerzenie producenta?
Extended SR (eSR) to porozumienie multi-source dla 300 m na OM3 zamiast 100 m standardowego SR. Jest szeroko wspierany, ale nie należy do IEEE 802.3by, więc stosuj go tylko wtedy, gdy kontrolujesz oba końce łącza.
Jakiego budżetu optycznego wymaga 25G LR?
Około 6,3 dB na 10 km SMF, co zostawia wygodny zapas na złącza i spawy. Jeśli zmierzony odcinek ma powyżej 8 dB strat, przejdź na kod 25G ER, zamiast akceptować łącze na granicy.
Czy moduły SFP28 działają w kieszeni SFP+?
Kieszeń jest ta sama, ale port musi obsługiwać sygnalizację 25G. Port SFP+ 10G nie zestawi łącza na 25G. Odwrotnie, port SFP28 zwykle przyjmuje moduł 10G SFP+, co czyni etapową migrację z 10G na 25G praktyczną.
Jakie są wymagania strat odbicia dla 25G SR?
25G SR zwykle wymaga ≥ 12 dB strat odbicia na złączach wielomodowych, co oznacza, że APC nie jest konieczne, ale zabrudzone lub tanie złącza już tak. Wyczyść i obejrzyj każdy koniec przed uruchomieniem — większość awarii łącza 25G SR przy instalacji dotyczy złączy, nie modułu.
QSFP+
Czy 40G jest wycofywane?
W nowych wdrożeniach w dużej mierze tak: 25G i 100G pokrywają dziś te same role w lepszej ekonomii. Ale baza zainstalowanych przełączników 40G jest duża, a 40G pozostaje najtańszym sposobem dodania portów 4×10G do istniejącej obudowy.
QSFP+ a QSFP28 — czy można je mieszać?
Ta sama kieszeń, inna szybkość linii: 10G na linię w QSFP+, 25G na linię w QSFP28. Port QSFP28 zwykle przyjmuje moduł QSFP+ przy 40G, ale port QSFP+ nie uruchomi modułu QSFP28 przy 100G.
Czym jest CSR4 i kiedy go potrzebuję?
CSR4 to kod 40G na 300 m po OM3, wykorzystujący sygnalizację elektrycznie zbliżoną, ale optycznie rozszerzoną. Przydaje się w większych halach, gdzie 100 m SR4 jest na granicy; poza tym przypadkiem standardowy SR4 jest tańszy i szerzej dostępny.
Czy łącze 40G LR4 może osiągnąć więcej niż 10 km?
Nie w sposób niezawodny. LR4 wykorzystuje cztery długości fali CWDM w okolicy 1310 nm bez kompensacji dyspersji; powyżej 10 km pogorszenie rośnie szybko. Do dłuższych odcinków użyj 100G koherentnego lub systemu transportowego DWDM, zamiast przesterowywać LR4.
Jak podzielić port 40G na 4×10G?
Użyj DAC lub AOC rozgałęźnego QSFP+–4×SFP+, i włącz tryb rozgałęzienia na porcie przełącznika. Oba końce muszą uzgodnić mapowanie linii — większość platform stosuje kolejność linii wg QSFP MSA, ale potwierdź to przed wykonaniem okablowania.
Czy moduły 40G wymagają kodowania pod każdego producenta przełączników?
Wiele platform 40G rzeczywiście sprawdza pola vendor ID i numeru katalogowego. Na życzenie programujemy profile EEPROM pod konkretnego producenta i zachowujemy zapis kodowania przy wysyłce, aby kolejna partia była zgodna z pierwszą.
QSFP28
CWDM4 czy LR4 dla łącza 2 km?
Przy 2 km właściwą odpowiedzią jest CWDM4: wykorzystuje te same cztery długości fali co LR4, ale przy niższej mocy wyjściowej i mniejszym budżecie, więc kosztuje mniej. Wybierz LR4, gdy odcinek naprawdę ma 10 km albo gdy potrzebujesz jednego numeru katalogowego dla mieszanych klas zasięgu.
Jaka jest różnica między SR4 i eSR4?
SR4 to 100 m na OM4 (70 m na OM3). eSR4 rozciąga to do 300 m na OM3/OM4 dzięki ciaśniejszej konstrukcji optycznej. W nowych instalacjach z OM4 wystarcza standardowy SR4; eSR4 ma znaczenie w starszych kampusach opartych na OM3.
Czy moduły 100G się grzeją i jakie chłodzenie jest potrzebne?
Typowa dyssypacja QSFP28 to 3,5–4,5 W, a porty 100G są zwykle gęsto upakowane, więc przepływ powietrza liczy się bardziej niż moc pojedynczego modułu. Utrzymuj zaślepki w przełączniku i nigdy nie uruchamiaj karty o wysokiej gęstości bez wentylatorów lub filtrów.
Czy port 100G QSFP28 można wykorzystać jako 4×25G?
Tak na większości platform, używając DAC lub AOC rozgałęźnego QSFP28–4×SFP28 z portem skonfigurowanym do rozgałęzienia. To standardowy sposób podłączania serwerów 25G do przełącznika leaf 100G.
Czym jest 4WDM-10 i dlaczego go wybrać?
4WDM-10 to kod 100G na 10 km w wersji przemysłowej, z ograniczonym zestawem długości fali, zbudowany dla środowisk zewnętrznych i nieogrzewanych. Wymienia część budżetu na klasę −40 do +85 °C, więc stosuj go tylko tam, gdzie ograniczeniem jest temperatura.
Dlaczego to samo łącze 100G działa w laboratorium, a zawodzi w szafie?
Zwykle chodzi o straty i czystość: trasa w szafie dodaje panele krosowe, więcej złączy i ciaśniejsze promienie gięcia. Zmierz każdy odcinek end-to-end reflektometrem OTDR lub źródłem światła przed uruchomieniem i wyczyść każde złącze — łącza 100G PAM4 degradują przy tym samym zabrudzeniu znacznie wcześniej niż łącza 10G.
QSFP-DD
QSFP-DD czy OSFP dla 400G?
QSFP-DD zachowuje szerokość QSFP28, więc pasuje do istniejącej gęstości portów i jest bezpieczniejszym wyborem przy modernizacji strony przełącznika. OSFP jest nieco większy i ma więcej zapasu termicznego, co ma znaczenie przy wyższej dyssypacji. Te dwa rozwiązania nie są mechanicznie zamienne.
Co oznacza DR4 i jakiego złącza używa?
DR4 to 400G na 500 m równoległego włókna jednomodowego, z ośmioma włóknami (cztery TX, cztery RX) na 1311 nm i złączem MPO-12 APC. Z odpowiednim kablem rozgałęźnym zwykle dzieli się na łącza 2×200G lub 4×100G DR.
Ile energii pobiera moduł 400G?
Kody FR4/LR4 pobierają zwykle 9–12 W; DR4 z retimerami może osiągnąć 12–14 W. Na 32-portowej karcie to kilkaset watów, więc potwierdź budżet zasilania i chłodzenia obudowy, zamiast dobierać wymiary wyłącznie na podstawie karty katalogowej modułu.
Czy 400G QSFP-DD zadziała w porcie 100G?
Nie. QSFP-DD ma dodatkowy rząd styków i wymaga wsparcia hosta dla sygnalizacji 8-liniowej PAM4. Niektóre porty QSFP-DD uruchomią moduły QSFP28 przy 100G, ale w drugą stronę to nie działa.
Czy potrzebuję FEC dla łączy 400G?
Tak — łącza 400G PAM4 opierają się na FEC RS(544,514) i bez niego nie osiągną docelowego BER. Tryby o niższym FEC na ogół nie spełniają wymagań standardu dotyczących BER przed FEC, więc nie wyłączaj FEC w pogoni za opóźnieniem, nie mierząc efektu.
Na jakim włóknie warto się ustandaryzować dla 400G?
Dla DR4 na jednomodowym z magistralami MPO-12 APC, zachowując spójną polaryzację w całej instalacji. Dla FR4/LR4 wystarczy jednomodowe duplex LC. Mieszanie sprzętu MPO-8 i MPO-12 w trakcie projektu to najczęstsze źródło przeróbek przy 400G.
AOC
Czym jest AOC (aktywny kabel optyczny)?
AOC to fabrycznie zakończony zestaw światłowodowy z końcówkami typu transceiver. Powyżej ok. 5 m przewyższa miedziany DAC pod względem błędów i poboru mocy; typowo 10G–100G, 1–100 m.
AOC czy DAC dla połączeń w szafie?
Do ok. 3–5 m tańszy jest DAC. Dalej DAC robi się gruby i sztywny, a AOC pozostaje smukły i sięga 100 m — dla odcinków 10–30 m zwykle wybiera się AOC.
Czy AOC zastąpi dwa transceivery i patchcord?
Funkcjonalnie tak — lasery i odbiorniki są wbudowane w końcówki, bez strat na złączach. Zestawu nie naprawia się w terenie; miej zapas.
Jakie prędkości i formaty obejmuje linia AOC?
Od 10G SFP+ do 100G QSFP28, w tym 40G QSFP+ i zestawy breakout 4x; każdy kabel przechodzi test błędów przed wysyłką.
EPON
Czym jest EPON i gdzie jest wdrażany?
EPON to Ethernet PON wg IEEE 802.3ah: symetryczne 1,25 Gb/s nad drzewem ze splitterami, szeroko stosowany we FTTH w Azji i w sieciach kampusowych.
Czy EPON i GPON mogą dzielić tę samą ODN?
Część pasywna — splittery i światłowód — jest wspólna. Praca na jednym porcie wymaga WDM1r, w przeciwnym razie użyj osobnych portów.
Jakie optyki OLT/ONU do EPON oferujecie?
Moduły SFP OLT i ONU 1,25G/2,5G z gniazdem SC/UPC, klasa 20 km, budżety PR/PO do podziału 1:32.
Jak sprawdzić, czy ONU współpracuje z moim OLT?
Zarejestruj ONU przez MPCP discovery, przepuść ruch w obu kierunkach i sprawdź DDM; prekodujemy EEPROM pod popularne platformy OLT.
XGPON
XGPON a XGS-PON — jaka jest różnica?
XGPON (G.987) daje 2,5G asymetrycznie; XGS-PON (G.9807.1) to 10G symetrycznie. Oba używają 1577/1270 nm; współistnienie z GPON wymaga filtra combo.
Czy przy migracji do 10G PON trzeba wymienić splittery?
Zwykle nie — splittery B+/C+ są niezależne od długości fali. Wymienia się port OLT i ONU; jeśli GPON ma dalej działać, dodaje się filtr koegzystencji.
Jaki zasięg obsługują moduły XGPON/XGS-PON?
Klasa 20 km z budżetami PR30/PR40, SFP OLT i ONU, gniazda SC/UPC lub SFF, plus przemysłowe ONU w opcji.
Czy jeden port OLT może obsłużyć GPON i XGS-PON?
Tak — modułem OLT combo (WDM) lub zewnętrznym filtrem koegzystencji: jedna ODN, osobne pasma fal.
Copper SFP
Na jaką odległość działa miedziany SFP 1000BASE-T?
Standardowe okablowanie Cat5e/Cat6 — do 100 m, jak w stałym porcie RJ45: moduł po prostu zamienia klatkę SFP w port miedziany.
Czy miedziany SFP pobiera więcej energii niż moduł optyczny?
Tak, zwykle ok. 1–1,5 W, bo PHY napędza miedź; przy kilku aktywnych portach miedzianych switch może ograniczać sąsiednie klatki.
Czy miedziane SFP 2,5G/5G/10G są wstecznie kompatybilne?
Większość wersji NBASE-T/10GBASE-T automatycznie negocjuje 100M–10G, ale sprawdź listę kompatybilności switcha — nie każda klatka obsłuży szybsze PHY.
Kiedy miedź jest lepszym wyborem niż światłowód?
Krótkie odcinki w budynku do 100 m, gdzie istniejące okablowanie Cat6, urządzenia PoE lub koszt przemawiają za RJ45 — monitoring, uplinki AP Wi-Fi i dostęp biurowy.
800G OSFP
Dlaczego OSFP, a nie QSFP-DD dla 800G?
OSFP jest wyższy i ma większą powierzchnię górną, więc skuteczniej odprowadza ciepło przy 12–16 W na moduł. Stał się też preferowaną obudową dla fabriców AI. QSFP-DD800 istnieje, ale wdrożenia 800G o wysokiej gęstości standaryzują się niemal wyłącznie na OSFP.
Jaka jest różnica między SR8, DR8 i 2×FR4?
SR8 to VCSEL 850 nm po wielomodzie, 60 m na OM3 i 100 m na OM4, złączа MPO. DR8 to 1310 nm równolegle po jednomodzie do 500 m, podwójne MPO-12. 2×FR4 wykorzystuje dwie pary CWDM duplex LC do 2 km. Decyduje zasięg i typ włókna, nie cena.
Ile mocy i chłodzenia wymaga moduł 800G?
Zaplanuj 12 W dla SR8 i do 16 W dla DR8/2×FR4. Na 32-portowej karcie 800G to około 400–500 W samych modułów optycznych, więc przepływ powietrza, konstrukcję radiatora i zasilanie szafy trzeba planować razem — nie dokładać później.
Czy port 800G można rozdzielić na 2×400G?
Tak na platformach obsługujących rozgałęzienie, zwykle modułem typu 2×DR4 lub 2×FR4 zasilającym dwa łącza 400G po stronie odbiorczej. Potwierdź, że przełącznik obsługuje dany tryb rozgałęzienia i że oba końce używają zgodnych ustawień FEC.
Czy 800G wymaga FEC?
Tak. 800G PAM4 opiera się na FEC RS(544,514) i bez niego łącze nie osiągnie docelowego BER. Oba końce muszą mieć to samo ustawienie FEC; niezgodność objawia się łączem, które trenuje, ale nigdy nie wstaje czysto.
Czy 800G OSFP jest zgodny z portami 400G OSFP?
Mechanicznie kieszeń należy do tej samej rodziny, ale port musi obsługiwać 8×100G PAM4 i zarządzanie CMIS 5.0. Wiele portów 400G OSFP przyjmuje wyłącznie moduły 400G. Sprawdź macierz obsługi transceiverów danego przełącznika przed zamówieniem.
1.6T OSFP
Czym jest OSFP224 i czym różni się od OSFP?
OSFP224 to wariant wyspecyfikowany dla sygnalizacji 224 Gb/s na linię, z przeprojektowanym złączem i kartą paddle dla wyższej szybkości linii. Standardowe moduły 1.6T są z nim zgodne; zwykły port 400G/800G OSFP ich nie uruchomi.
Dlaczego 1.6T ma szczególne znaczenie dla klastrów AI?
Ponieważ przepustowość scale-out na GPU musi nadążać za mocą obliczeniową. Fabrice XDR pracują z 800G na port i używają dwuportowych kieszeni, więc jeden moduł 1.6T twin-port obsłuży dwa punkty końcowe 800G — o połowę mniej modułów i kabli w warstwie spine.
Jaki jest budżet mocy dla optyki 1.6T?
Zaplanuj 25–26 W na moduł dla kodów 2×FR4/2×LR4. W porównaniu z 800G przy 12–16 W zmienia to rozkład zasilania w szafie i wymagania chłodzenia. Niektórzy producenci podają poniżej 25 W przy konstrukcjach LPO lub linear-drive, ale zapas chłodzenia pasywnego nadal trzeba zaprojektować.
Jakiego FEC i szybkości linii używa 1.6T?
224 Gb/s PAM4 na linię z FEC RS(544,514), zgodnie z IEEE 802.3dj i interfejsami elektrycznymi OIF CEI-224G. CMIS 5.2 to podstawa zarządzania, a oba końce muszą używać zgodnych profili FEC i modulacji.
Czy moduły 1.6T można wdrożyć w dzisiejszych przełącznikach 800G?
Tylko jeśli przełącznik obsługuje pracę 1.6T na kieszeń — zwykle najnowsza generacja z serdes 224G. Większość obecnych platform 800G pracuje z 800G na kieszeń i nie przyjmie modułu 1.6T. Sprawdź możliwości szybkości portów przed projektowaniem listy materiałowej.
Na jakim typie włókna warto się ustandaryzować dla 1.6T?
Jednomodowe z wysokiej klasy MPO-12 APC dla łączy 2×DR4 do 500 m oraz duplex LC jednomodowe dla 2×FR4/2×LR4. Ponieważ szybkość na linię wynosi 224G, czystość złączy i jakość polerowania liczą się bardziej niż przy niższych szybkościach — stosuj APC i kontroluj każdy koniec.
400ZR / ZR+ Coherent
Jaka jest różnica między 400ZR i 400ZR+?
400ZR to umowa implementacyjna OIF: 400G DP-16QAM, 80 km ze wzmocnieniem, jeden stały kod aplikacji. 400ZR+ zgodny jest z MSA OpenZR+ i dodaje szybkości liniowe 100G/200G/300G, większy zasięg i więcej opcji FEC. Jeśli odcinki się różnią, ZR+ daje jeden numer katalogowy dla wszystkich.
Jaki zasięg faktycznie ma łącze 400ZR?
OIF określa 80 km ze wzmocnieniem i około 40 km bez wzmocnienia; w rzeczywistych wdrożeniach z ZR+ i odpowiednim OSNR często osiąga się 120 km. Ograniczeniem jest OSNR i dyspersja, a nie sama długość włókna — zmierz odcinek, zanim przyjmiesz założenie o odległości.
Czy przy 400ZR potrzebny jest transponder lub muxponder?
Dla zwykłego klienta 400GbE nie: moduł przyjmuje 400GbE po stronie klienta i wystawia koherentną długość fali 400G po stronie linii. Nadal potrzebny jest multiplekser DWDM, a dla odcinków powyżej zasięgu bez wzmocnienia — system liniowy EDFA.
Dlaczego moduł koherentny pobiera 20 W lub więcej?
Ponieważ DSP realizujący detekcję koherentną i egalizację jest dominującym odbiorcą mocy — znacznie większym niż laser. Kody 400ZR pracują zwykle przy 18–23 W, a wersje ZR+ high-power do około 23,5 W. Dlatego liczba portów koherentnych bywa ograniczana na kartę.
Jaka jest zaleta przestrajalności w paśmie C?
Jeden numer katalogowy pokrywa całe pasmo C (1528,77–1566,52 nm) w rastrach 50/75/100 GHz, więc utrzymujesz jeden SKU zamiast dziesiątek części o stałej długości fali, a w trakcie konserwacji możesz przestroić łącze na inny kanał bez wymiany sprzętu.
Czy 400ZR jest zgodny z moim istniejącym systemem liniowym DWDM?
Zgodność zależy od rastra, OSNR i typu wzmacniacza, a nie od samego modułu. Otwarte systemy liniowe zbudowane pod OpenZR+ zwykle współpracują; zamknięte systemy producentów mogą wymagać własnej kodowanej optyki. Prześlij szczegóły systemu liniowego, a potwierdzimy przed decyzją.
TOSA
Co zawiera TOSA?
Fotodiodę laserową (FP/DFB lub EML), interfejs sterownika i sprzężenie optyczne w jednej obudowie — nadajnik modułu optycznego.
TOSA z izolatorem czy bez?
Izolator dodaj tam, gdzie możliwe są odbicia wsteczne: długie trasy, złącza blisko modułu, szybkie łącza DFB; na krótkich czystych łączach można go pominąć.
Jakie obudowy oferujecie?
Obudowy TO-46/TO-56 i koncentryczne z pigtailem, od 2,5G FP do 25G DFB/EML, w tym długości fal 5G fronthaul (1275/1330 nm).
Czy dostarczycie TOSA dopasowane do mojej listy ROSA?
Tak — długość fali, budżet mocy i obudowa są zestawiane w całej linii TOSA/ROSA/BOSA, z kartami katalogowymi i próbkami przed produkcją seryjną.
ROSA
Co jest w środku ROSA?
Fotodioda — PIN dla prędkości i ceny, APD dla czułości — plus TIA w jednej obudowie: odbiornik modułu optycznego.
PIN czy APD do mojego łącza?
PIN pokrywa krótkie i metropolitalne zasięgi taniej; APD daje 8–12 dB więcej czułości dla łącz 40 km+ i odbiorników ONU GPON B+/C+.
Jakie prędkości obsługują wasze ROSA?
Od 155 Mb/s do 25 Gb/s: PIN-TIA 2,5G/10G do dostępu i metra, PIN-TIA 25G do SFP28 oraz wersje APD-TIA na dalekie dystanse.
Czy ROSA występują z pigtailem czy w wersji gniazdowej?
Oba warianty — pigtail do lutowanych silników modułów oraz gniazda SC/FC/LC do konstrukcji wymienialnych w terenie.
BOSA
Co łączy BOSA?
BOSA integruje tor nadawczy (TOSA) i odbiorczy (ROSA) w jednym dwukierunkowym podzespole, więc silnik ONU lub OLT potrzebuje jednego elementu optycznego na oba kierunki.
Dlaczego BOSA jest z pigtailem, a nie z gniazdem?
Pigtail jest spawany z włóknem abonenckim lub filtrem WDM wewnątrz ONU, co obniża tłumienność wtrąceniową i koszt jednostkowy w produkcji.
Jakich długości fal używają wasze BOSA do PON?
Standardowe pary — 1490/1310 nm dla GPON/EPON i 1577/1270 nm dla XGS-PON — dopasowane do wbudowanego filtra.
Czy dostarczacie BOSA z izolatorem lub filtrem WDM?
Tak — opcje z izolatorem chroniącym laser i wbudowanym filtrem 1310/1490 (lub 1270/1577), dzięki czemu ONU nie potrzebuje zewnętrznego dipleksera.
TO 46
Do czego służy obudowa TO-46?
To metalowa obudowa z przezroczystym lub soczewkowym okienkiem, mieszcząca fotodiody i niektóre lasery — typowa w zestawach ROSA i nadajnikach 155M–2,5G.
TO-46 czy TO-56 — jak wybrać?
Większa TO-56 mieści większe soczewki i mocniejsze lasery (klasa 10G DFB); TO-46 pasuje do fotodiod i kompaktowych nadajników 2,5G. Kieruj się istniejącą BOM.
Czy wasze fotodiody TO-46 są testowane z TIA?
Tak — dostarczamy dopasowane pary PD+TIA z danymi czułości, prądu ciemnego i czasu przejścia, aby montaż ROSA zaczynał się od sprawdzonych elementów.
Czy obsługujecie niestandardowe długości fal lub okienka?
Tak — materiał okienka, typ soczewki i zakres długości fal są konfigurowalne; obowiązuje MOQ, próbki przed produkcją.
TO 56
Jakie lasery mieszczą się w obudowie TO-56?
Diody laserowe FP i DFB od 2,5G do 10G — 1310 nm jednomodowe i warianty 850 nm wielomodowe — z wyjściem pigtail lub gniazdem.
TOSA TO-56 izolowana czy nieizolowana?
Wersje izolowane chronią laser na długich trasach lub przy dużej liczbie złączy; dla krótkich połączeń na płytce wersja nieizolowana oszczędza koszt i miejsce.
Jaka funkcja monitorowania jest dostępna?
Opcjonalna fotodioda monitorująca tylną ścianę śledzi moc lasera i współpracuje z typowymi pętlami sterowania driver/MCU.
Czy dopasujecie TOSA TO-56 do naszej konstrukcji modułu?
Tak — prześlijcie footprint, prąd sterowania i docelowy zasięg; zwrócimy dopasowaną kartę katalogową i próbki w kilka dni.
Karty katalogowe modułów optycznych: sześć liczb, od których zależy łącze
Dlaczego dwaj dostawcy podają różne czułości odbiornika dla tej samej 400G DR4?
Bo co najmniej cztery wielkości nazywają się „czułością": średnia moc odbierana, OMA outer, czułość stresowana z domknięciem oka, czasem też wartość typowa w temperaturze pokojowej. W tabelach normy 400GBASE-DR4 lądują na −5,9, −4,4 i −1,9 dBm. Porównujcie tylko jak z jakim.
Czy mniej ujemna czułość oznacza gorszy moduł?
Niekoniecznie — może to być ostrzejsza definicja. Moduł podany na −3,9 dBm w warunkach stresowanych może pobić podany na −5,9 dBm bez żadnych warunków. Liczba porównuje się tylko w tej samej definicji i przy tym samym celu BER.
Jaki TDECQ akceptować: sufit 3,4 dB czy coś ciaśniejszego?
3,4 dB to sufit zgodności większości zasięgów 400G/800G, nie cel. Duzi kupcy chmurowi wpisują 1,4 dB do własnych specyfikacji nie bez powodu: zapas u nadajnika to zapas przy uruchomieniu, kiedy instalacja jest brudniejsza niż rysunek. Dla portów sieci AI, które nie mogą sobie pozwolić na migotanie, 2 dB lub lepiej to rozsądne żądanie.
Moje łącze 400G pokazuje +2 dBm odbieranej mocy i mimo to liczy błędy. Jak to?
Prawdopodobnie blisko sufitu overload, nie czułości. Przy 400G +2 dBm może siedzieć w granicach 2 dB od limitu +4 dBm, a marne złącze dodaje dżitter, który nigdy nie pokazuje się jako tłumienie. Sprawdźcie overload, reflektancję i stan czołów, zanim wymienicie moduły.
Czy mogę użyć CWDM4 tam, gdzie projekt mówi 1310 nm?
Tylko jeśli zgadza się plan kanałów. CWDM4 i LR4 nadają cztery kanały między 1271 a 1331 nm; DR4 nadaje jeden między 1304,5 a 1317,5 nm. To dwa różne interfejsy optyczne, opisywane oba jako „około 1310 nm" — wymieszane przez mulipleksor lub breakout dają łącza, które się świecą i nie przepuszczają ruchu.
Jakie liczby żądać w RFQ, żeby uczciwie porównać dostawców?
Najgorszą moc nadawania w OMA z podanym limitem TDECQ, czułość w tej samej wielkości przy 2,4 × 10⁻⁴, czułość stresowaną, progi overload i uszkodzenia, okno długości fali na kanał, zakres temperatury obudowy — plus rozkład TDECQ dla partii. Z tymi siedmioma komórkami sami przeliczycie budżet każdego dostawcy — i to też najszybszy sposób, by znaleźć tabelę, która się nie spina.
Czym jest moduł SFP? Kompleksowy przewodnik po portach SFP
Czy mogę włożyć moduł SFP 1G do portu SFP+ 10G?
Zwykle tak. Większość portów SFP+ i SFP28 negocjuje w dół i uruchomi moduł 1G z prędkością 1G, o ile konfiguracja portu na to pozwala. Odwrotność nigdy nie działa: klatka tylko 1G ma SerDes ustalony na 1,25 Gbaud i nie przeniesie sygnału 10G.
Czy moduły SFP, SFP+ i SFP28 są fizycznie zamienne?
Dzielą tę samą obudowę i 20-pinowe złącze, więc pasują do tego samego otworu. Nie są zamienne elektrycznie. Port hosta musi obsługiwać prędkość modułu, a klatka musi być klasy odpowiedniej dla integralności sygnału i ciepła, jakie ta prędkość generuje.
Jaka jest różnica między portem SFP a portem RJ45?
Port SFP to klatka przyjmująca wymienny moduł i dlatego obsługuje światłowód (lub miedź przez SFP 1000BASE-T). Port RJ45 ma gniazdo wbudowane w obudowę i ogranicza się do skrętki miedzianej z prędkością, jaką obsługuje PHY.
Dlaczego nowy moduł pokazuje się jako „nieobsługiwany” w switchu?
Prawie zawsze przez niezgodność kodowania, a nie usterkę sprzętową. Switch odczytał stronę A0h, nie rozpoznał producenta ani identyfikatora części i wyłączył port. Potwierdź żądany profil kodowania wobec platformy i firmware'u switcha, zanim założysz, że moduł padł.
Jak stwierdzić, czy problem łącza leży w module czy w światłowodzie?
Najpierw odczytaj diagnostykę. Zerowa moc odbiorcza przy prawidłowym prądzie polaryzacji wskazuje na przerwaną lub odłączoną trasę. Niska, ale niezerowa moc odbiorcza wskazuje na straty — brudne złącza, ostre zagięcia, zbyt wiele spawów. Moc odbiorcza powyżej maksimum odbiornika wskazuje na przebodźcowanie, co wymaga tłumika. Prąd polaryzacji pnący się w górę przy spadającej mocy wyjściowej to sygnatura starzejącego się lasera.
Czy moduł o większym zasięgu zawsze daje lepsze łącze?
Nie. Klasa zasięgu to budżet, a nie gwarancja. Części dalekiego zasięgu mają wyższą moc nadawczą i ostrzejsze specyfikacje odbiornika i na krótkich odcinkach mogą nasycić odbiornik. Dobierz klasę do zmierzonego dystansu, a potem zweryfikuj budżet.
Prześlij nam BOM — resztę wycenimy my
Prześlij listę modeli, docelowe prędkości lub odległości. Nasi inżynierowie odpowiedzą dobranymi numerami części, terminem i ceną.

