SFP
Vad är skillnaden mellan SFP och SFP+?
SFP går upp till 2,5 Gb/s och använder vanligen FP- eller DFB-lasrar med PIN-mottagare. SFP+ transporterar 10 Gb/s i samma fysiska format och använder optik med högre linjäritet och striktare elektriska krav (SFF-8431). De delar samma kassett, så en SFP+-port tar oftast en SFP-modul, men inte omvänt.
När ska jag välja BiDi i stället för duplex SFP?
Välj BiDi när fiberantalet är begränsningen — till exempel en enkelkärnig dropkabel till ett fjärrskåp, eller en accessring där ny fiberdragning är dyr. BiDi-moduler måste paras (1310/1550 med 1550/1310; 1490/1550 med 1550/1490), så beställ dem som ett A/B-par.
Varför är SFP-moduler för 40 km och 80 km dyrare?
Längre räckvidder kräver smalare laserlinjebredd, högre uteffekt och en känsligare mottagare — oftast en kyld DFB eller EML med APD. Den optiska budgeten över 80 km är också snävare, så modulen måste hålla sina data över hela temperaturområdet. Det är komponent- och testkostnaden du betalar för.
Kan jag använda en CWDM-SFP i en DWDM-länk?
Nej. CWDM-kanalerna ligger 20 nm isär (1270–1610 nm), DWDM-kanalerna 0,8 nm i C-bandet, och de två rutnäten stämmer inte överens. Att blanda dem slår också ut alla EDFA-förstärkare, som är dimensionerade för DWDM-kanalavstånd.
Fungerar dessa moduler i switchar som kräver tillverkarkodning?
Ja. Vi programmerar EEPROM:et före leverans till den profil din värd förväntar sig — tillverkarnamn, artikelnummer och checksumma. Ange switch- eller routermodel i offertsteget så matchar vi den; oprogrammerade generiska moduler avvisas ofta av låsta plattformar.
Vad är ledtiden för SFP-moduler i volym?
Standardräckvidder finns oftast i lager eller inom 2–3 veckor. BiDi-, CWDM- och industritemperaturversioner tar 3–4 veckor på grund av den våglängdsspecifika lasern. Prover för kvalificering går snabbare — ange sträcka och värd så väljer vi rätt kod direkt.
SFP+
Är 10G SFP+ kompatibel med en 1G SFP-port?
Mekaniskt ja, men de flesta 10G-portar länkar inte på 1 Gb/s. Vissa SFP+-moduler stöder dual-rate; kontrollera databladet innan du utgår från det. Beställ uttryckligen dual-rate-kodade delar för blandade 1G/10G-miljöer.
SR eller LR — hur väljer jag för en datacenterlänk?
Mät den faktiska kabelvägen. Under 300 m på OM3/OM4 väljer du SR: billigare optik och billigare kontaktdon. Utöver det, eller där dragningen korsar byggnader, väljer du LR med singelmode — modulen kostar mer men fibern och förlustbudgeten är mycket mer förlåtande.
Vad betyder skillnaden mellan ER och ZR i praktiken?
ER täcker 40 km med cirka 11 dB budget; ZR täcker 80 km med ungefär 22 dB och använder kyld EML med APD-mottagare. I praktiken är ZR känsligare för smutsiga kontaktdon och skarvkvalitet, så den kräver en renare länk och en ordentlig förlustmätning före driftsättning.
Finns SFP+-moduler för industritemperatur?
Ja — SR- och LR-koderna finns i en version för −40 till +85 °C för utomhusskåp och ouppvärmda utrymmen. Industridelar använder en bredare specad laserbiasstyrning och testas över hela området, så de kostar mer än den kommersiella versionen för 0–70 °C.
Hur många CWDM-kanaler kan jag köra på ett fiberpar?
Upp till 18 kanaler över 1270–1610 nm med 20 nm mellanrum, vilket ger 180 Gb/s per fiberpar vid 10G per kanal. Kontrollera att din befintliga mux/demux täcker samma rutnät före beställning — 8-kanaliga och 18-kanaliga muxar är inte utbytbara.
Levererar ni kodade moduler för specifika switchmärken?
Ja. Skicka exakt switchmodell och firmwaregeneration, så programmerar vi en matchande EEPROM-profil och verifierar den i ett testchassi där det är möjligt. Det undviker det vanligaste driftsättningsfelet: en modul som är elektriskt felfri men avvisas i I²C-identifieringen.
SFP28
Varför 25G i stället för 10G för ny serveraccess?
Eftersom 25G passar rakt in i 100G-switchportar: 4×25G-breakout använder samma QSFP28-port som du annars skulle fylla med en enda 100G-uplink. Kostnaden per gigabit för SFP28 ligger nära SFP+, samtidigt som switchportdensiteten blir fyra gånger bättre än med 10G.
Vilken kabel behöver jag för 4×25G-breakout?
En 100G QSFP28-till-4×SFP28-breakout-DAC under 3 m, eller en breakout-AOC för längre dragningar. Switchen måste stödja breakout-konfiguration på den porten; kontrollera portprofilen före beställning, eftersom vissa plattformar levereras med alla portar i 1×100G-läge.
Är eSR en riktig standard eller en tillverkarspecifik utökning?
Extended SR (eSR) är ett multi-source-avtal för 300 m på OM3 i stället för standard SR:s 100 m. Det stöds brett men ingår inte i IEEE 802.3by, så specificera det bara när du kontrollerar båda ändarna av länken.
Hur mycket optisk budget behöver 25G LR?
Cirka 6,3 dB över 10 km SMF, vilket ger bekväm marginal för kontaktdon och skarvar. Om din sträcka mäter över 8 dB förlust bör du gå över till en 25G ER-kod i stället för att acceptera en marginell länk.
Kan SFP28-moduler fungera i en SFP+-kassett?
Kassetten är densamma, men porten måste stödja 25G-signalering. En SFP+ 10G-port länkar inte på 25G. Omvänt tar en SFP28-port oftast en 10G SFP+-modul, vilket gör etappvisa uppgraderingar från 10G till 25G praktiska.
Vilka returförlustkrav gäller för 25G SR?
25G SR kräver vanligen ≥ 12 dB returförlust på multimodekontaktdon, vilket innebär att APC inte behövs men väl rena och bra kontaktdon. Rengör och inspektera varje ände före driftsättning — de flesta 25G SR-länkfel vid installation är kontaktrelaterade, inte modulrelaterade.
QSFP+
Fasas 40G ut?
För nya installationer till stor del ja: 25G och 100G täcker nu samma roller med bättre ekonomi. Men den installerade basen av 40G-switchar är stor, och 40G är fortfarande billigaste sättet att lägga till 4×10G-portar i ett befintligt chassi.
QSFP+ kontra QSFP28 — kan jag blanda dem?
Samma kassett, olika linehastighet: 10G per line i QSFP+, 25G per line i QSFP28. En QSFP28-port tar oftast en QSFP+-modul vid 40G, men en QSFP+-port kan inte köra en QSFP28-modul vid 100G.
Vad är CSR4 och när behöver jag det?
CSR4 är en 40G-kod för 300 m på OM3 med elektriskt likvärdig men optiskt förlängd signalering. Den är användbar i större datahallar där SR4:s 100 m är marginellt; utanför det fallet är standard SR4 billigare och har bredare lagerhållning.
Kan en 40G LR4-länk nå längre än 10 km?
Inte pålitligt. LR4 använder fyra CWDM-våglängder kring 1310 nm utan dispersionskompensation; bortom 10 km ökar straffet snabbt. Använd 100G koherent eller ett DWDM-transportsystem för längre sträckor i stället för att överstyra LR4.
Hur delar jag en 40G-port i 4×10G?
Använd en QSFP+-till-4×SFP+-breakout-DAC eller AOC och aktivera breakout-läge på switchporten. Båda ändarna måste vara överens om line-mappningen — de flesta plattformar följer QSFP MSA:s lineordning, men bekräfta innan du låser kabelplanen.
Kräver 40G-moduler kodning för varje switchtillverkare?
Många 40G-plattformar kontrollerar faktiskt fälten för tillverkar-ID och artikelnummer. Vi programmerar EEPROM-profiler per tillverkare på begäran och sparar kodningsprotokollet med leveransen så att ett senare parti matchar det första.
QSFP28
CWDM4 eller LR4 för en länk på 2 km?
CWDM4 är rätt svar vid 2 km: den använder samma fyra våglängder som LR4 men med lägre uteffekt och mindre budget, så den kostar mindre. Välj LR4 när sträckan verkligen är 10 km eller när du behöver ett enda artikelnummer över blandade räckviddsklasser.
Vad är skillnaden mellan SR4 och eSR4?
SR4 är 100 m på OM4 (70 m på OM3). eSR4 förlänger det till 300 m på OM3/OM4 med en tightare optisk konstruktion. För nyare installationer med OM4 räcker standard SR4; eSR4 har betydelse i äldre campusmiljöer med mycket OM3.
Blir 100G-moduler varma, och vilken kylning behövs?
Typisk QSFP28-förlusteffekt är 3,5–4,5 W och 100G-portar sitter oftast tätt, så luftflödet väger tyngre än effekten per modul. Håll switcharnas blindplåtar monterade och kör aldrig ett högdensitetskort utan fläktar eller filter.
Kan jag använda en 100G QSFP28-port som 4×25G?
Ja på de flesta plattformar, med en QSFP28-till-4×SFP28-breakout-DAC eller AOC och porten konfigurerad för breakout. Det är standardmetoden att ansluta 25G-servrar till en 100G-leafswitch.
Vad är 4WDM-10 och varför välja det?
4WDM-10 är en 100G-kod för 10 km i industritemperatur med reducerad våglängdsuppsättning, byggd för utomhus- och ouppvärmda miljöer. Den byter bort en del budget mot en klassning på −40 till +85 °C, så använd den bara där temperaturen är begränsningen.
Varför fungerar samma 100G-länk i labbet men inte i racket?
Oftast handlar det om förlust och renhet: en rackväg tillför patchpaneler, fler kontaktdon och snävare böjradier. Mät varje sträcka end-to-end med OTDR eller ljuskälla före driftsättning och rengör varje kontaktdon — 100G PAM4-länkar försämras mycket tidigare än 10G-länkar vid samma förorening.
QSFP-DD
QSFP-DD eller OSFP för 400G?
QSFP-DD behåller samma bredd som QSFP28, passar befintlig portdensitet och är det säkrare valet vid uppgradering av switchsidan. OSFP är något större och har mer termisk marginal, vilket spelar roll vid högre förlusteffekt. De två är inte mekaniskt utbytbara.
Vad betyder DR4 och vilket kontaktdon används?
DR4 är 400G över 500 m parallell singelmodefiber, med åtta fibrer (fyra TX, fyra RX) på 1311 nm och MPO-12 APC-kontaktdon. Den delas normalt upp i 2×200G- eller 4×100G-DR-länkar med rätt förgreningskabel.
Hur mycket effekt drar en 400G-modul?
FR4/LR4-koder drar typiskt 9–12 W; DR4 med retimers kan nå 12–14 W. Över ett 32-ports linjekort är det flera hundra watt, så bekräfta chassits effekt- och kylbudget i stället för att dimensionera enbart efter modulens datablad.
Kan 400G QSFP-DD köras i en 100G-port?
Nej. QSFP-DD har en extra kontaktrad och kräver värdstöd för 8-fil PAM4-signalering. Vissa QSFP-DD-portar kör QSFP28-moduler vid 100G, men omvänt fungerar det inte.
Behöver jag FEC för 400G-länkar?
Ja — 400G PAM4-länkar bygger på RS(544,514) FEC och når inte BER-målen utan den. Lägre FEC-lägen uppfyller i allmänhet inte standardens krav på BER före FEC, så stäng inte av FEC för att jaga latens utan att mäta resultatet.
Vilken fiber bör jag standardisera på för 400G?
För DR4 singelmode med MPO-12 APC-stammar, och håll polariteten konsekvent genom hela installationen. För FR4/LR4 räcker duplex LC singelmode. Att blanda MPO-8- och MPO-12-hårdvara mitt i ett projekt är den vanligaste orsaken till omarbete vid 400G.
AOC
Vad är en AOC (aktiv optisk kabel)?
En AOC är en fabriksterminerad fiberenhet med transceiverlika ändar. Över ca. 5 m slår den koppar-DAC på bitfel och effekt; typiskt 10G–100G, 1–100 m.
AOC eller DAC inom racket?
Till ca. 3–5 m är DAC billigare. Därefter blir DAC tjock och stel medan AOC förblir smal och når 100 m: för 10–30 m väljs oftast AOC.
Kan en AOC ersätta två transceivers och en patchkabel?
Funktionellt ja — lasrar och mottagare sitter i kabeländerna, utan kontaktförluster. Enheten kan inte repareras i fält; ha reservdelar.
Vilka hastigheter och format täcker AOC-serien?
Från 10G SFP+ till 100G QSFP28, inklusive 40G QSFP+ och 4x-breakout; varje kabel bitfelstestas före leverans.
EPON
Vad är EPON och var används det?
EPON är Ethernet PON enligt IEEE 802.3ah: symmetriska 1,25 Gbit/s över ett träd med splitters, vanligt för FTTH i Asien och i campusbackbones.
Kan EPON och GPON dela samma ODN?
Den passiva delen — splitters och fiber — är gemensam. Samma port kräver WDM1r; annars använd separata portar.
Vilka OLT/ONU-optik erbjuder ni för EPON?
SFP OLT- och ONU-moduler 1,25G/2,5G med SC/UPC-uttag, klass 20 km, PR/PO-budgeter för 1:32-split.
Hur verifierar jag att en ONU fungerar med min OLT?
Registrera ONU:n via MPCP discovery, kör trafik i båda riktningarna och kontrollera DDM; vi förprogrammerar EEPROM för vanliga OLT-plattformar.
XGPON
XGPON jämfört med XGS-PON — vad är skillnaden?
XGPON (G.987) ger 2,5G asymmetriskt; XGS-PON (G.9807.1) är 10G symmetriskt. Båda använder 1577/1270 nm; samexistens med GPON kräver combofilter.
Måste splitters bytas vid uppgradering till 10G PON?
Vanligtvis inte — B+/C+-splitters är våglängdsoberoende. OLT-port och ONU byts; om GPON ska fortsätta läggs ett samexistensfilter till.
Vilken räckvidd har era XGPON/XGS-PON-moduler?
Klass 20 km med PR30/PR40-budgeter, SFP OLT och ONU, SC/UPC- eller SFF-uttag, plus industriella ONU-alternativ.
Kan en OLT-port serva GPON och XGS-PON samtidigt?
Ja — med en combo-(WDM-)OLT-modul eller externt samexistensfilter: en ODN, separata våglängdsband.
Copper SFP
Hur långt når en 1000BASE-T-koppar-SFP?
Standardkabel Cat5e/Cat6 klarar 100 m, samma som en fast RJ45-port: modulen gör bara om SFP-cagen till en kopparport.
Drar en koppar-SFP mer effekt än en optisk modul?
Ja, typiskt cirka 1–1,5 W eftersom PHY:n driver koppar; vid flera aktiva kopparportar kan switchen degradera intilliggande cager.
Är 2,5G/5G/10G-koppar-SFP bakåtkompatibla?
De flesta NBASE-T/10GBASE-T förhandlar automatiskt 100M till 10G, men kontrollera switchens kompatibilitetslista — alla cager stödjer inte snabbare PHY:er.
När är koppar rätt val framför fiber?
Korta byggnadssträckor under 100 m där befintlig Cat6, PoE-enheter eller kostnad talar för RJ45 — vanligt i övervakning, Wi-Fi-upplänkar och kontorsåtkomst.
800G OSFP
Varför OSFP i stället för QSFP-DD för 800G?
OSFP är högre och har en större ovanyta, så den avleder värme effektivare vid 12–16 W per modul. Den blev också den föredragna formfaktorn för AI-fabrics. QSFP-DD800 finns, men högdensitetsinstallationer för 800G standardiserar nästan uteslutande på OSFP.
Vad är skillnaden mellan SR8, DR8 och 2×FR4?
SR8 är 850 nm VCSEL över multimode, 60 m på OM3 och 100 m på OM4, med MPO-kontaktdon. DR8 är 1310 nm parallell singelmode upp till 500 m, dubbla MPO-12. 2×FR4 använder två CWDM duplex LC-par upp till 2 km. Räckvidd och fibertyp avgör, inte pris.
Hur mycket effekt och kylning kräver en 800G-modul?
Räkna med 12 W för SR8 och upp till 16 W för DR8/2×FR4. På ett 32-ports 800G-linjekort är det cirka 400–500 W enbart för optiken, så luftflöde, kylflänsdesign och rackeffekt måste planeras tillsammans — inte läggas till i efterhand.
Kan jag dela upp en 800G-port i 2×400G?
Ja på plattformar som stöder breakout, vanligen med en 2×DR4- eller 2×FR4-modul som matar två 400G-länkar nedströms. Bekräfta att switchen stöder det specifika förgreningsläget och att båda ändarna använder kompatibla FEC-inställningar.
Kräver 800G FEC?
Ja. 800G PAM4 bygger på RS(544,514) FEC och länken når inte sitt BER-mål utan den. Samma FEC-inställning måste användas i båda ändar; en mismatch visar sig som en länk som tränar men aldrig kommer upp rent.
Är 800G OSFP kompatibel med 400G OSFP-portar?
Mekaniskt tillhör kassetten samma familj, men porten måste stödja 8×100G PAM4 och CMIS 5.0-hantering. Många 400G OSFP-portar tar endast 400G-moduler. Kontrollera switchens transceiverstödmatris före beställning.
1.6T OSFP
Vad är OSFP224 och hur skiljer den sig från OSFP?
OSFP224 är varianten som specificerats för 224 Gb/s per line, med reviderat kontaktdon och paddle-kort för den högre linehastigheten. Standard 1.6T-moduler följer den; en vanlig 400G/800G OSFP-port kör dem inte.
Varför är 1.6T särskilt viktigt för AI-kluster?
Eftersom scale-out-bandbredden per GPU måste hålla jämna steg med beräkningskraften. XDR-fabrics kör 800G per port med tvåports-kassetter, så en enda 1.6T-modul med två portar kan betjäna två 800G-ändpunkter — det halverar antalet moduler och kablar i ett spine-lager.
Vad är effektbudgeten för 1.6T-optik?
Planera för 25–26 W per modul vid 2×FR4/2×LR4-koder. Jämfört med 800G på 12–16 W förändrar det effektfördelningen i racket och kylbehovet. Vissa tillverkare anger under 25 W med LPO- eller linjärt drivna konstruktioner, men marginal för passiv kylning måste fortfarande dimensioneras in.
Vilken FEC och linehastighet använder 1.6T?
224 Gb/s PAM4 per line med RS(544,514) FEC, enligt IEEE 802.3dj och OIF CEI-224G elektriska gränssnitt. CMIS 5.2 är hanteringsbasen, och båda ändarna måste köra matchande FEC- och moduleringsprofiler.
Kan 1.6T-moduler driftsättas i dagens 800G-switchar?
Endast om switchen stöder 1.6T per kassett — i allmänhet den senaste generationen med 224G-serdes. De flesta nuvarande 800G-plattformar kör 800G per kassett och kan inte ta en 1.6T-modul. Kontrollera switchens portfartskapacitet innan du designar stycklistan.
Vilken fibertyp bör jag standardisera på för 1.6T?
Singelmode med högkvalitativ MPO-12 APC för 2×DR4-länkar upp till 500 m, och duplex LC singelmode för 2×FR4/2×LR4. Eftersom linehastigheten är 224G väger kontaktdonens renhet och polerkvalitet tyngre än vid lägre hastigheter — specificera APC och inspektera varje ände.
400ZR / ZR+ Coherent
Vad är skillnaden mellan 400ZR och 400ZR+?
400ZR är OIF:s implementeringsöverenskommelse: 400G DP-16QAM, 80 km förstärkt, en fast applikationskod. 400ZR+ följer OpenZR+ MSA och lägger till linehastigheter på 100G/200G/300G, längre räckvidd och fler FEC-alternativ. Varierar sträckorna ger ZR+ ett enda artikelnummer för alla.
Hur långt når en 400ZR-länk egentligen?
OIF specificerar 80 km med förstärkning och cirka 40 km oförstärkt; i verkliga installationer nås ofta 120 km med ZR+ och tillräcklig OSNR. Begränsningen är OSNR och dispersion, inte fiberlängden i sig — mät sträckan innan du antar ett avstånd.
Behöver jag en transponder eller muxponder med 400ZR?
För en vanlig 400GbE-klient behövs det inte: modulen tar 400GbE på klientsidan och lägger en 400G koherent våglängd på linjesidan. Du behöver fortfarande en DWDM-multiplexer och, för sträckor över den oförstärkta räckvidden, ett EDFA-linjesystem.
Varför drar en koherent modul 20 W eller mer?
Eftersom DSP:n som utför koherent detektering och utjämning är den dominerande förbrukaren — långt mer än lasern. 400ZR-koder körs vanligen på 18–23 W och ZR+ high-power-versioner upp till cirka 23,5 W. Därför begränsas ofta antalet koherenta portar per linjekort.
Vad är fördelen med avstämbarhet i C-bandet?
Ett artikelnummer täcker hela C-bandet (1528,77–1566,52 nm) på 50/75/100 GHz-rutnät, så du lagerhåller en SKU i stället för dussintals fasta våglängder, och du kan stämma av en länk till en annan kanal under underhåll utan att byta hårdvara.
Är 400ZR kompatibel med mitt befintliga DWDM-linjesystem?
Kompatibiliteten beror på rutnät, OSNR och förstärkartyp snarare än enbart modulen. Öppna linjesystem byggda för OpenZR+ samverkar i allmänhet; slutna tillverkarsystem kan kräva deras egen kodade optik. Dela dina linjesystemdetaljer så bekräftar vi innan du binder upp dig.
TOSA
Vad innehåller en TOSA?
En laserdiod (FP/DFB eller EML), dess drivargränssnitt och den optiska kopplingen i ett hölje — modulens sändarenhet.
TOSA med eller utan isolator?
Lägg till en isolator där bakreflektioner är troliga: långa sträckor, kontakter nära modulen eller snabba DFB-länkar; på korta rena länkar kan den utelämnas.
Vilka höljestyper erbjuder ni?
TO-46/TO-56-höljen och koaxiala med pigtail, från 2,5G FP till 25G DFB/EML, inklusive 5G-fronthaul-våglängder som 1275/1330 nm.
Kan ni leverera TOSA matchade mot min ROSA-strukturlista?
Ja — våglängd, effektbudget och hölje samordnas över hela TOSA/ROSA/BOSA-linjen, med datablad och prover före volym.
ROSA
Vad finns inuti en ROSA?
En fotodiod — PIN för hastighet och pris, APD för känslighet — plus en TIA i samma hölje: modulens mottagarenhet.
PIN eller APD för min länk?
PIN täcker korta och metrosträckor billigare; APD ger 8–12 dB extra känslighet för länkar över 40 km och GPON-B+/C+-ONU-mottagare.
Vilka datahastigheter stödjer era ROSA?
155 Mbit/s till 25 Gbit/s: 2,5G/10G PIN-TIA för access och metro, 25G PIN-TIA för SFP28 samt APD-TIA-varianter för långa länkar.
Finns ROSA med pigtail eller uttag?
Båda — pigtail för inkopplade modulmotorer och SC/FC/LC-uttag för fältbytbara design.
BOSA
Vad kombinerar en BOSA?
En BOSA integrerar sänd- (TOSA) och mottagarväg (ROSA) i en enda tvåriktad del, så en ONU- eller OLT-motor klarar båda riktningarna med en optisk komponent.
Varför är en BOSA försedd med pigtail i stället för uttag?
Pigtailen skarvas med abonnentfibern eller WDM-filtret inne i ONU:n, vilket ger lägre insättningsdämpning och lägre styckkostnad i volym.
Vilka våglängder använder era PON-BOSA?
Standardpar — 1490/1310 nm för GPON/EPON och 1577/1270 nm för XGS-PON — matchade mot det inbyggda filtret.
Levererar ni BOSA med isolator eller WDM-filter?
Ja — alternativ med laser-skyddande isolator och inbyggt 1310/1490- (eller 1270/1577-)filter, så ONU:n slipper extern diplexer.
TO 46
Vad används ett TO-46-hölje till?
Det är ett metallhölje med klart eller linsförsett fönster för fotodioder och vissa lasrar — vanligt i ROSA-byggen och 155M–2,5G-sändare.
TO-46 eller TO-56 — hur väljer jag?
Det större TO-56 rymmer större linser och kraftfullare lasrar (10G-DFB-klass); TO-46 passar fotodioder och kompakta 2,5G-sändare. Utgå från din BOM.
Testas era TO-46-fotodioder med TIA?
Ja — vi levererar matchade PD+TIA-par med data för responsivitet, mörkerström och övergångstid, så ROSA-bygget startar med verifierade delar.
Stöder ni anpassade våglängder eller fönster?
Ja — fönstermaterial, linstyp och våglängdsband är konfigurerbara; MOQ gäller och prover går före volym.
TO 56
Vilka lasrar passar i ett TO-56-hölje?
FP- och DFB-laserdioder från 2,5G till 10G — 1310 nm single-mode och 850 nm multimode-varianter — med pigtail- eller uttagsutgång.
Isolerad eller oisolerad TO-56-TOSA?
Isolerade versioner skyddar lasern på långa eller kontaktrika länkar; för korta kortnära förbindelser sparar den oisolerade versionen kostnad och längd.
Vilken övervakningsfunktion finns?
En valfri back-facet-monitorfotodiod följer laserpowern och fungerar med vanliga driver/MCU-reglerkretsar.
Kan ni matcha en TO-56-TOSA mot vår befintliga moduldesign?
Ja — skicka footprint, drivström och målräckvidd; vi återkommer med matchat datablad och prover inom några dagar.
SFP eller QSFP: skillnaderna som spelar roll
Kan man använda en SFP+-modul i en QSFP-port?
Inte direkt. Höljen och stiftplaceringar har inget gemensamt, så SFP:n måste sitta i en specialadapter, och adaptern måste stödjas av det installerade nätverks-OS:t. Även då går porten i 10G, så det finns oftast billigare alternativ.
Är QSFP alltid snabbare än SFP+?
Nej. QSFP är ett fyrkanalshölje, och den äldsta versionen bar 4 × 1G — långsammare än en enda 10G SFP+. Aggregerad hastighet är kanaler gånger kanalhastighet: en 40G QSFP+ är fyra kanaler i 10G, en 100G QSFP28 fyra kanaler i 25G.
Går en 40G QSFP+ in i en 100G QSFP28-port?
I de flesta fall ja, och porten går ner till 40G. Det är värt att stämma av mot plattformens transceivermatris, eftersom vissa OS-versioner begränsar blandad hastighet på specifika linjekort.
Kräver breakout en specialkabel, eller funkar vilken QSFP-till-SFP-väg som helst?
Det krävs en enhet byggd för ändamålet: en breakout-DAC, en breakout-AOC eller en parallellmodul med MPO-harness. En vanlig duplexpatch klarar inte fyra kanaler, den har bara två fibrer.
Varför dyker fyra 25G-subgränssnitt upp men förblir nere?
Två vanliga orsaker: porten har aldrig växlats till breakout-läge i mjukvaran, så subgränssnitten finns utan giltig kanalkarta; eller servermodulen och QSFP-subporten är oense om FEC-ramningen. Kontrollera gränssnittskonfigurationen först och FEC-inställningarna i båda ändar sedan.
Rapporterar SFP och QSFP samma diagnostik?
De mäter samma fem storheter — kapslingstemperatur, matningsspänning, laserbias, sänd- och mottagningseffekt — men via olika minneskartor. Därför ger ett diagnostikskript skrivet för SFP-sidans layout nonsens på en QSFP tills kartan hanteras korrekt.
Datablad för optiska moduler: sex siffror avgör om en länk håller
Varför anger två leverantörer olika mottagarkänslighet för samma 400G DR4?
För att åtminstone fyra storheter kallas «känslighet»: genomsnittlig mottagningseffekt, OMA outer, stressed sensitivity med ögonlutning och ibland ett typvärde i rumstemperatur. I standardens tabeller hamnar de på −5,9, −4,4 och −1,9 dBm. Jämför bara lika med lika.
Betyder en mindre negativ känslighet en sämre modul?
Inte nödvändigtvis — det kan vara en strängare definition. En modul angiven till −3,9 dBm under stressat villkor kan slå en modul till −5,9 dBm utan villkor. Talet är endast jämförbart inom samma definition och samma BER-mål.
Vilken TDECQ ska jag acceptera: taket på 3,4 dB eller något snävare?
3,4 dB är överensstämmelsestaket för de flesta 400G/800G-räckvidder, inte ett mål. Stora molnköpare skriver 1,4 dB i egna specifikationer av en anledning: marginal hos sändaren är marginal vid driftsättningen, när anläggningen är smutsigare än ritningen. För AI fabric-portar som inte har råd med flap är 2 dB eller bättre en rimlig fordran.
Min 400G-länk visar +2 dBm mottagningseffekt och räknar ändå fel. Hur?
Troligen nära overload-taket, inte känsligheten. Vid 400G kan +2 dBm ligga inom 2 dB från en gräns på +4 dBm, och en svag kontakt ger jitter som aldrig syns som dämpning. Kontrollera overload, reflektans och ändarnas skick innan du byter modul.
Kan jag använda en CWDM4 där konstruktinen säger 1310 nm?
Bara om kanalplanen stämmer. CWDM4 och LR4 sänder fyra kanaler mellan 1271 och 1331 nm; DR4 sänder en kanal på 1304,5–1317,5 nm. Det är två olika optiska gränssnitt som båda beskrivs som «runt 1310 nm» — blandade över en mux eller breakout ger de länkar som lyser men inte släpper trafik.
Vilka siffror ska jag kräva i en RFQ för att jämföra leverantörer rättvist?
Worst case-sändareffekt i OMA med angiven TDECQ-gräns, känslighet i samma storhet vid 2,4 × 10⁻⁴, stressed sensitivity, overload- och skadetrösklar, våglängdsfönster per kanal, höljestemperaturintervall — plus en TDECQ-partifördelning. Med de sju cellerna räknar du varje leverantörs budget själv — vilket också är snabbaste vägen att hitta tabellen som inte går ihop.
Vad är en SFP-modul? Komplett guide till SFP-portar
Kan jag sätta en 1G SFP-modul i en 10G SFP+-port?
Vanligtvis ja. De flesta SFP+- och SFP28-portar förhandlar ner och kör en 1G-modul i 1G, förutsatt att portkonfigurationen tillåter det. Det omvända fungerar aldrig: en endast-1G-kapsling har en SerDes fast på 1.25 Gbaud och kan inte bära en 10G-signal.
Är SFP-, SFP+- och SFP28-moduler fysiskt utbytbara?
De delar samma skal och 20-poliga kontakt, så de passar samma öppning. De är inte utbytbara elektriskt. Värdporten måste stödja modulens hastighet, och kapslingen måste vara klassad för den signalintegritet och värme som hastigheten alstrar.
Vad är skillnaden mellan en SFP-port och en RJ45-port?
En SFP-port är en kapsling som tar en instickbar modul och stöder därmed fiber (eller koppar via en 1000BASE-T SFP). En RJ45-port har uttaget inbyggt i chassit och är begränsad till partvinnad koppar i den hastighet PHY:n stöder.
Varför visas en ny modul som "unsupported" i switchen?
Nästan alltid en kodningsmatchning som inte stämmer snarare än ett hårdvarufel. Switchen läste sida A0h, kände inte igen tillverkaren eller artikelidentifieraren, och inaktiverade porten. Bekräfta den begärda kodningsprofilen mot switchplattformen och firmwaren innan du antar att modulen havererat.
Hur vet jag om ett länkproblem beror på modulen eller fibern?
Läs diagnostiken först. Noll mottagen effekt med normal biasström pekar på en bruten eller frånkopplad väg. Låg men icke-noll mottagen effekt pekar på förlust – smutsiga kontakter, skarpa böjar, för många svetsar. Mottagen effekt över mottagarens maximum pekar på överstyrning, vilket kräver en dämpare. Biasström som driver uppåt med fallande utgångseffekt är signaturen för en åldrande laser.
Ger en längre räckviddsmodul alltid en bättre länk?
Nej. Räckviddsklass är en budget, inte en garanti. Långräckviddsdelar har högre sändeffekt och tightare mottagarspecifikationer, och på korta spann kan de mätta mottagaren. Matcha klassen mot den uppmätta sträckan, och verifiera sedan budgeten.
Skicka din BOM — vi offererar resten
Dela din modellista, målhastigheter eller avstånd. Våra ingenjörer svarar med matchande artikelnummer, ledtid och pris.

