SFP
SFP ile SFP+ arasındaki fark nedir?
SFP en fazla 2,5 Gb/s hıza çıkar ve genellikle PIN alıcılı FP veya DFB lazer kullanır. SFP+ aynı fiziksel boyutta 10 Gb/s taşır ve daha yüksek doğrusallığa sahip optikler ile daha sıkı elektriksel spesifikasyonlar (SFF-8431) kullanır. Aynı yuvayı paylaşırlar; bu nedenle SFP+ portu genellikle SFP modülünü kabul eder, tersi olmaz.
Dupleks SFP yerine ne zaman BiDi seçmeliyim?
Fiber sayısı kısıt olduğunda BiDi seçin — örneğin uzak bir kabine giden tek damarlı drop kablosu veya yeni fiber çekmenin pahalı olduğu bir erişim halkası. BiDi modüller eşleştirilmelidir (1310/1550 ile 1550/1310; 1490/1550 ile 1550/1490), bu yüzden A/B çifti olarak sipariş edin.
40 km ve 80 km SFP modülleri neden daha pahalı?
Uzun mesafeler daha dar lazer çizgi genişliği, daha yüksek çıkış gücü ve daha hassas alıcı gerektirir — genellikle soğutmalı DFB veya EML ile APD. 80 km'lik mesafelerde optik bütçe de daha dardır, dolayısıyla modülün spesifikasyonlarını tüm sıcaklık aralığında koruması gerekir. Ödediğiniz fark bileşen ve test maliyetidir.
CWDM SFP'yi DWDM hattında kullanabilir miyim?
Hayır. CWDM kanalları 20 nm aralıklıdır (1270–1610 nm), DWDM kanalları C bandında 0,8 nm aralıklıdır ve iki ızgara birbirine uymaz. Karıştırmak ayrıca DWDM kanal aralığı için tasarlanmış EDFA yükselteçlerini de devre dışı bırakır.
Bu modüller satıcı kodlaması gerektiren anahtarlarda çalışır mı?
Evet. Sevkiyattan önce EEPROM'u ana makinenizin beklediği profile göre programlıyoruz — satıcı adı, parça numarası ve sağlama toplamı. Teklif aşamasında anahtar veya yönlendirici modelini bildirin, eşleştirelim; kodlanmamış genel modüller kilitli platformlarda sıkça reddedilir.
SFP modüllerinin hacimli teslim süresi nedir?
Standart mesafe kodları genellikle stoktan veya 2–3 hafta içinde temin edilir. BiDi, CWDM ve endüstriyel sıcaklık varyantları, dalga boyuna özel lazer nedeniyle 3–4 hafta sürer. Kalifikasyon numuneleri daha hızlı çıkar — mesafeyi ve ana makineyi bildirin, ilk seferde doğru kodu seçelim.
SFP+
10G SFP+ 1G SFP portuyla uyumlu mu?
Mekanik olarak evet, ancak çoğu 10G port 1 Gb/s'de bağlantı kurmaz. Bazı SFP+ modülleri çift hızlı çalışmayı destekler; varsaymadan önce veri sayfasını kontrol edin. Karışık 1G/10G ortamlar için açıkça çift hızlı kodlanmış parçalar sipariş edin.
Veri merkezi hattı için SR mı LR mi seçmeliyim?
Gerçek kablo güzergâhını ölçün. OM3/OM4 üzerinde 300 m altında SR seçin: daha ucuz optik ve daha ucuz konnektör. Bunun ötesinde veya güzergâh binalar arası geçiyorsa LR ve tek mod fiber kullanın — modül daha pahalı ama fiber ve kayıp bütçesi çok daha bağışlayıcıdır.
ER ile ZR farkı pratikte ne anlama gelir?
ER yaklaşık 11 dB bütçeyle 40 km, ZR yaklaşık 22 dB ile 80 km kapsar ve APD alıcılı soğutmalı EML kullanır. Pratikte ZR kirli konnektörlere ve ek kalitesine daha hassastır, bu nedenle daha temiz bir hat ve devreye almadan önce düzgün bir kayıp ölçümü gerektirir.
SFP+ modüller endüstriyel sıcaklıkta çalışır mı?
Evet — SR ve LR kodları dış kabinler ve ısıtılmayan barakalar için −40 ile +85 °C arası bir varyantta sunulur. Endüstriyel parçalar daha geniş spesifikasyonlu lazer öngerilim kontrolü kullanır ve tüm aralıkta test edilir, bu nedenle 0–70 °C ticari sürümden daha pahalıdır.
Bir fiber çiftinde kaç CWDM kanalı çalıştırabilirim?
1270–1610 nm aralığında 20 nm aralıkla 18 kanala kadar, kanal başına 10G ile fiber çifti başına 180 Gb/s verir. Sipariş öncesi mevcut mux/demux'unuzun aynı ızgarayı kapsadığını doğrulayın — 8 kanallı ve 18 kanallı mux'lar birbirinin yerine kullanılamaz.
Belirli anahtar markaları için kodlanmış modül tedarik ediyor musunuz?
Evet. Tam anahtar modelini ve firmware sürümünü gönderin, eşleşen bir EEPROM profili programlayalım ve mümkün olduğunda test kasasında doğrulayalım. Bu, en yaygın kurulum hatasını önler: elektriksel olarak sorunsuz ama I²C tanımlama adımında reddedilen modül.
SFP28
Yeni sunucu erişimi için neden 10G yerine 25G?
Çünkü 25G, 100G anahtar portlarına temiz biçimde oturur: 4×25G breakout, aksi hâlde tek bir 100G uplink ile dolduracağınız aynı QSFP28 portunu kullanır. SFP28'in gigabit başına maliyeti SFP+'a yakındır, anahtar port yoğunluğu ise 10G'ye göre dört kat artar.
4×25G breakout için hangi kablo gerekir?
3 m altında 100G QSFP28'den 4×SFP28'e breakout DAC veya daha uzun mesafeler için breakout AOC. Anahtar o portta breakout yapılandırmasını desteklemelidir; sipariş öncesi port profilini kontrol edin, çünkü bazı platformlar tüm portlar 1×100G modunda gelir.
eSR gerçek bir standart mı, satıcı eklentisi mi?
Extended SR (eSR), standart SR'nin 100 m'si yerine OM3 üzerinde 300 m için bir çok kaynaklı anlaşmadır (MSA). Geniş destek görür ancak IEEE 802.3by kapsamında değildir, bu nedenle yalnızca hattın her iki ucunu da kontrol ettiğinizde belirtin.
25G LR ne kadar optik bütçe gerektirir?
10 km SMF üzerinde yaklaşık 6,3 dB; konnektörler ve ekler için rahat marj bırakır. Mesafeniz 8 dB üzerinde kayıp ölçüyorsa, sınırda bir hattı kabul etmek yerine 25G ER koduna geçin.
SFP28 modüller SFP+ yuvasında çalışır mı?
Yuva aynıdır ancak port 25G sinyalleşmeyi desteklemelidir. SFP+ 10G portu 25G'de bağlantı kurmaz. Tersine, SFP28 portu genellikle 10G SFP+ modülünü kabul eder ve bu da 10G'den 25G'ye aşamalı geçişi pratik kılar.
25G SR için geri dönüş kaybı gereksinimi nedir?
25G SR tipik olarak çok modlu konnektörlerde ≥ 12 dB geri dönüş kaybı gerektirir; yani APC gerekmez ama kirli veya kalitesiz konnektör hiç kabul edilmez. Devreye almadan önce her ucu temizleyin ve inceleyin — kurulumda 25G SR hat arızalarının çoğu modülle değil konnektörle ilgilidir.
QSFP+
40G aşamalı olarak kaldırılıyor mu?
Yeni kurulumlar için büyük ölçüde evet: 25G ve 100G artık aynı rolleri daha iyi ekonomiklikle kapsıyor. Ancak kurulu 40G anahtar tabanı büyüktür ve 40G, mevcut bir kasaya 4×10G port eklemenin hâlâ en ucuz yoludur.
QSFP+ ile QSFP28 — karıştırabilir miyim?
Aynı yuva, farklı şerit hızı: QSFP+'ta şerit başına 10G, QSFP28'de şerit başına 25G. QSFP28 portu genellikle QSFP+ modülünü 40G'de kabul eder, ancak QSFP+ portu QSFP28 modülünü 100G'de çalıştıramaz.
CSR4 nedir ve ne zaman gerekir?
CSR4, OM3 üzerinde 300 m için elektriksel olarak benzer ama optik olarak genişletilmiş sinyalleşme kullanan bir 40G kodudur. SR4'ün 100 m'sinin sınırda kaldığı büyük veri salonlarında faydalıdır; bunun dışında standart SR4 daha ucuz ve daha yaygın stoklanır.
40G LR4 hattı 10 km'nin ötesine ulaşabilir mi?
Güvenilir biçimde ulaşamaz. LR4, 1310 nm civarında dispersiyon kompanzasyonu olmadan dört CWDM dalga boyu kullanır; 10 km ötesinde ceza hızla büyür. Daha uzun mesafeler için LR4'ü aşırı sürmek yerine 100G koherent veya DWDM taşıma sistemi kullanın.
40G portu 4×10G'ye nasıl bölerim?
QSFP+'tan 4×SFP+'a breakout DAC veya AOC kullanın ve anahtar portunda breakout modunu etkinleştirin. Her iki uç şerit eşlemesi konusunda anlaşmalıdır — çoğu platform QSFP MSA şerit sırasını izler, ancak kablolama planına karar vermeden önce bunu doğrulayın.
40G modüller her anahtar satıcısı için kodlama gerektirir mi?
Birçok 40G platformu gerçekten satıcı kimliği ve parça numarası alanlarını kontrol eder. Talep üzerine satıcı bazında EEPROM profilleri programlıyor ve kodlama kaydını sevkiyatla birlikte saklıyoruz; böylece sonraki parti ilkiyle eşleşir.
QSFP28
2 km'lik hat için CWDM4 mü LR4 mü?
2 km'de doğru cevap CWDM4: LR4 ile aynı dört dalga boyunu kullanır ama daha düşük çıkış gücü ve daha küçük bütçeyle, bu yüzden daha ucuzdur. LR4'ü, mesafe gerçekten 10 km olduğunda veya karışık mesafe sınıflarında tek parça numarası gerektiğinde seçin.
SR4 ile eSR4 arasındaki fark nedir?
SR4, OM4 üzerinde 100 m (OM3 üzerinde 70 m). eSR4, daha sıkı bir optik tasarımla bunu OM3/OM4 üzerinde 300 m'ye çıkarır. OM4'lü yeni kurulumlar için standart SR4 yeterlidir; eSR4 daha çok OM3 ağırlıklı eski kampüslerde önemlidir.
100G modüller ısınır mı, hangi soğutma gerekir?
Tipik QSFP28 harcaması 3,5–4,5 W'dir ve 100G portlar genellikle yoğun paketlenir, bu nedenle hava akışı modül başına güçten daha önemlidir. Anahtarın kör panellerini takılı tutun ve yüksek yoğunluklu bir hat kartını asla fan veya filtre eksikken çalıştırmayın.
100G QSFP28 portunu 4×25G olarak kullanabilir miyim?
Çoğu platformda evet; QSFP28'den 4×SFP28'e breakout DAC veya AOC kullanıp portu breakout için yapılandırarak. Bu, 25G sunucuları 100G leaf anahtara bağlamanın standart yoludur.
4WDM-10 nedir ve neden seçilir?
4WDM-10, dış ortam ve ısıtılmayan alanlar için üretilmiş, azaltılmış dalga boyu setine sahip endüstriyel sıcaklıkta 100G 10 km kodudur. Bir miktar bütçeyi −40 ile +85 °C sınıflandırmasıyla değişir, bu yüzden yalnızca sıcaklık kısıt olduğunda kullanın.
Aynı 100G hat laboratuvarda çalışıp rafta neden başarısız olur?
Genellikle kayıp ve temizlik: raf içi güzergâh patch paneller, daha fazla konnektör ve daha dar bükülme yarıçapları ekler. Devreye almadan önce her mesafeyi OTDR veya ışık kaynağıyla uçtan uca ölçün ve her konnektörü temizleyin — 100G PAM4 hatlar aynı kirlilik altında 10G hatlardan çok daha erken bozulur.
QSFP-DD
400G için QSFP-DD mi OSFP mi?
QSFP-DD, QSFP28 ile aynı genişliği korur; mevcut port yoğunluğuna uyar ve anahtar tarafı yükseltmeler için daha güvenli seçimdir. OSFP biraz daha büyüktür ve daha fazla termal pay sunar, bu da yüksek harcamada önemlidir. İkisi mekanik olarak birbirinin yerine geçmez.
DR4 ne anlama gelir ve hangi konnektörü kullanır?
DR4, 500 m paralel tek mod fiber üzerinde 400G'dir; 1311 nm'de sekiz fiber (dört TX, dört RX) ve MPO-12 APC konnektör kullanır. Doğru dallanma kablosuyla normalde 2×200G veya 4×100G DR hatlarına ayrılır.
Bir 400G modül ne kadar güç çeker?
FR4/LR4 kodları tipik olarak 9–12 W çeker; retimer'lı DR4 12–14 W'a ulaşabilir. 32 portlu bir hat kartında bu birkaç yüz vattır, bu yüzden yalnızca modül veri sayfasına göre boyutlandırmak yerine kasanın güç ve soğutma bütçesini doğrulayın.
400G QSFP-DD 100G kapasiteli bir portta çalışır mı?
Hayır. QSFP-DD ek bir kontak sırasına sahiptir ve ana makinenin 8 şeritli PAM4 sinyalleşmeyi desteklemesi gerekir. Bazı QSFP-DD portları QSFP28 modüllerini 100G'de çalıştırır, ancak tersi olmaz.
400G hatlar için FEC gerekir mi?
Evet — 400G PAM4 hatlar RS(544,514) FEC'e dayanır ve o olmadan BER hedeflerini karşılamaz. Daha düşük FEC modları genellikle standardın FEC öncesi BER gereksinimlerini karşılamaz, bu yüzden sonucu ölçmeden gecikme peşinde FEC'i kapatmayın.
400G için hangi fiberde standartlaşmalıyım?
DR4 için MPO-12 APC trunk'lı tek mod ve tüm tesisatta polariteyi tutarlı tutun. FR4/LR4 için dupleks LC tek mod yeterlidir. Proje ortasında MPO-8 ve MPO-12 donanımını karıştırmak, 400G'de yeniden işin en yaygın kaynağıdır.
AOC
AOC (aktif optik kablo) nedir?
AOC, transceiver tipi uçlarla fabrikada sonlandırılmış fiber montajdır. Yaklaşık 5 m üzerinde bakır DAC'tan hata oranı ve güç tüketimi açısından üstündür; tipik 10G–100G, 1–100 m.
Rack içi bağlantılar için AOC mı DAC mı?
Yaklaşık 3–5 m'ye kadar DAC daha ucuzdur. Ötesinde DAC kalın ve katılaşırken AOC ince kalır ve 100 m'ye ulaşır: 10–30 m hatlarda genellikle AOC seçilir.
AOC iki transceiver ve patchcord yerine geçer mi?
İşlevsel olarak evet — lazer ve alıcılar kablo uçlarına gömülüdür, konnektör kaybı yoktur. Montaj sahada tamir edilemez; yedek bulundurun.
AOC serisi hangi hızları ve form faktörlerini kapsar?
10G SFP+'dan 100G QSFP28'e, 40G QSFP+ ve 4x breakout dahil; her kablo sevk öncesi bit hata testinden geçer.
EPON
EPON nedir ve nerede kullanılır?
EPON, IEEE 802.3ah Ethernet PON'dur: splitter ağacı üzerinden simetrik 1,25 Gb/s; Asya'da FTTH ve kampüs omurgalarında yaygındır.
EPON ve GPON aynı ODN'yi paylaşabilir mi?
Pasif kısım — splitter ve fiber — ortaktır. Aynı portta birlikte çalışmak WDM1r gerektirir; aksi halde ayrı portlar kullanın.
EPON için hangi OLT/ONU optiklerini sunuyorsunuz?
1,25G/2,5G SFP OLT ve ONU modülleri, SC/UPC arayüz, 20 km sınıfı, 1:32 bölmeye uygun PR/PO bütçeleri.
ONU'nun OLT'imle çalıştığını nasıl doğrularım?
OLT üzerinde MPCP discovery ile kaydedin, çift yönlü trafik çalıştırın ve DDM'yi kontrol edin; yaygın OLT platformları için EEPROM'ları önceden kodluyoruz.
XGPON
XGPON ile XGS-PON arasındaki fark nedir?
XGPON (G.987) 2,5G asimetrik; XGS-PON (G.9807.1) 10G simetriktir. İkisi de 1577/1270 nm kullanır; GPON ile birlikte çalışma combo filtreyle sağlanır.
10G PON'a geçerken splitter değiştirilmeli mi?
Genellikle hayır — B+/C+ splitterler dalga boyundan bağımsızdır. OLT portu ve ONU'lar değişir; GPON devam edecekse birlikte çalışma filtresi eklenir.
XGPON/XGS-PON modülleriniz hangi mesafeyi destekler?
PR30/PR40 bütçeleriyle 20 km sınıfı, SFP OLT ve ONU, SC/UPC veya SFF arayüz, endüstriyel sıcaklıkta ONU seçenekleri.
Tek bir OLT portu GPON ve XGS-PON'u birlikte servis edebilir mi?
Evet — combo (WDM) OLT modülü veya harici birlikte çalışma filtresiyle: tek ODN, ayrı dalga boyu bantları.
Copper SFP
1000BASE-T bakır SFP ne kadar mesafe gider?
Standart Cat5e/Cat6 kablolama 100 m'ye ulaşır, sabit RJ45 portu gibidir: modül SFP kafesini sadece bakır porta çevirir.
Bakır SFP optik modülden daha fazla güç tüketir mi?
Evet, PHY bakırı sürdüğü için tipik olarak yaklaşık 1–1,5 W; birden fazla bakır port aktifken switch komşu kafesleri kısıtlayabilir.
2,5G/5G/10G bakır SFP'ler geriye dönük uyumlu mu?
NBASE-T/10GBASE-T parçaların çoğu 100M–10G arasını otomatik müzakere eder, ama switch uyumluluk listesini kontrol edin — her kafes hızlı PHY'leri desteklemez.
Bakır ne zaman fiberden doğru tercihtir?
Mevcut Cat6 kablolama, PoE cihazları veya maliyetin RJ45'i desteklediği 100 m altı bina içi kısa hatlar — güvenlik kameraları, Wi-Fi AP uplink'leri ve ofis erişiminde yaygındır.
800G OSFP
800G için neden QSFP-DD yerine OSFP?
OSFP daha yüksektir ve daha büyük bir üst yüzeye sahiptir, bu yüzden modül başına 12–16 W'ta ısıyı daha etkili atar. Ayrıca AI fabric'leri için tercih edilen form faktörü hâline geldi. QSFP-DD800 mevcuttur, ancak yüksek yoğunluklu 800G kurulumları ezici çoğunlukla OSFP'de standartlaşır.
SR8, DR8 ve 2×FR4 arasındaki fark nedir?
SR8, çok mod üzerinde 850 nm VCSEL'dir; OM3'te 60 m, OM4'te 100 m, MPO konnektörlü. DR8, 500 m'ye kadar 1310 nm paralel tek mod, çift MPO-12. 2×FR4, 2 km'ye kadar iki CWDM dupleks LC çifti kullanır. Fiyat değil, mesafe ve fiber tipi belirler.
Bir 800G modül ne kadar güç ve soğutma gerektirir?
SR8 için 12 W, DR8/2×FR4 için 16 W'a kadar hesaplayın. 32 portlu bir 800G hat kartında bu yalnızca optikler için yaklaşık 400–500 W'tır, dolayısıyla anahtar hava akışı, soğutucu tasarımı ve raf gücü birlikte planlanmalı — sonradan eklenmemelidir.
800G portu 2×400G olarak bölebilir miyim?
Breakout destekleyen platformlarda evet; genellikle iki 400G aşağı akış hattını besleyen 2×DR4 veya 2×FR4 tipi bir modülle. Anahtarın belirli dallanma modunu desteklediğini ve her iki ucun uyumlu FEC ayarlarını kullandığını doğrulayın.
800G FEC gerektirir mi?
Evet. 800G PAM4, RS(544,514) FEC'e dayanır ve o olmadan hat BER hedefini karşılamaz. Her iki uçta aynı FEC ayarı kullanılmalıdır; uyumsuzluk, eğitim yapan ama asla temiz biçimde açılmayan bir hat olarak kendini gösterir.
800G OSFP, 400G OSFP portlarıyla uyumlu mu?
Mekanik olarak yuva aynı ailedendir, ancak port 8×100G PAM4 ve CMIS 5.0 yönetimini desteklemelidir. Birçok 400G OSFP portu yalnızca 400G modülleri kabul eder. Sipariş öncesi anahtarın transceiver destek matrisini kontrol edin.
1.6T OSFP
OSFP224 nedir ve OSFP'ten nasıl farklıdır?
OSFP224, şerit başına 224 Gb/s sinyalleşme için spesifiye edilmiş varyanttır; daha yüksek şerit hızı için revize edilmiş konnektör ve paddle kart içerir. Standart 1.6T modüller buna uygundur; sıradan bir 400G/800G OSFP portu bunları çalıştırmaz.
1.6T neden özellikle AI kümeleri için önemli?
Çünkü GPU başına scale-out bant genişliği hesaplama gücüne ayak uydurmak zorundadır. XDR fabric'ler port başına 800G çalışır ve çift portlu yuvalar kullanır; böylece tek bir 1.6T çift portlu modül iki 800G uç noktasına hizmet verebilir — spine katmanındaki modül ve kablo sayısını yarıya indirir.
1.6T optikler için güç bütçesi nedir?
2×FR4/2×LR4 kodlarında modül başına 25–26 W planlayın. 800G'nin 12–16 W'ıyla karşılaştırıldığında bu, raf güç dağıtımını ve soğutma gereksinimlerini değiştirir. Bazı satıcılar LPO veya lineer sürüşlü tasarımlarla 25 W altını belirtir, ancak pasif soğutma payı yine de tasarıma dahil edilmelidir.
1.6T hangi FEC ve şerit hızını kullanır?
IEEE 802.3dj ve OIF CEI-224G elektriksel arayüzlerine göre şerit başına 224 Gb/s PAM4 ve RS(544,514) FEC. CMIS 5.2 yönetim temelidir ve her iki uç eşleşen FEC ve modülasyon profilleri çalıştırmalıdır.
1.6T modüller bugünün 800G anahtarlarında kullanılabilir mi?
Yalnızca anahtar yuva başına 1.6T çalışmayı destekliyorsa — genellikle 224G serdes'li en yeni nesil. Mevcut 800G platformlarının çoğu yuva başına 800G çalışır ve 1.6T modül alamaz. Malzeme listesini tasarlamadan önce anahtarın port hızı kapasitesini kontrol edin.
1.6T için hangi fiber tipinde standartlaşmalıyım?
500 m'ye kadar 2×DR4 hatları için yüksek kaliteli MPO-12 APC'li tek mod ve 2×FR4/2×LR4 için dupleks LC tek mod. Şerit hızı 224G olduğu için konnektör temizliği ve parlatma kalitesi düşük hızlara göre daha çok önem taşır — APC belirtin ve her ucu inceleyin.
400ZR / ZR+ Coherent
400ZR ile 400ZR+ arasındaki fark nedir?
400ZR, OIF uygulama anlaşmasıdır: 400G DP-16QAM, 80 km yükselteçli, tek sabit uygulama kodu. 400ZR+ ise OpenZR+ MSA'yı izler ve 100G/200G/300G hat hızları, daha uzun mesafe ve daha fazla FEC seçeneği ekler. Mesafeleriniz değişiyorsa ZR+ hepsi için tek parça numarası verir.
Bir 400ZR hattı gerçekte ne kadar mesafeye ulaşır?
OIF yükselteçli 80 km ve yükselteçsiz yaklaşık 40 km belirtir; gerçek kurulumlarda ZR+ ve yeterli OSNR ile sıkça 120 km'ye ulaşılır. Sınır OSNR ve dispersiyondur, yalnızca fiber uzunluğu değil — bir mesafeyi varsaymadan önce ölçün.
400ZR ile transponder veya muxponder gerekir mi?
Düz bir 400GbE istemci için gerekmez: modül istemci tarafında 400GbE alır ve hat tarafına 400G koherent dalga boyu koyar. Yine de bir DWDM multiplekser ve yükselteçsiz menzilin üzerindeki mesafeler için EDFA hat sistemi gerekir.
Koherent bir modül neden 20 W veya daha fazla çeker?
Çünkü koherent algılama ve eşitleme yapan DSP baskın tüketicidir — lazerden çok daha fazla. 400ZR kodları tipik olarak 18–23 W, ZR+ yüksek güçlü sürümler yaklaşık 23,5 W çalışır. Bu yüzden koherent portlar genellikle hat kartı başına sınırlandırılır.
C bandında ayarlanabilirliğin avantajı nedir?
Tek bir parça numarası, 50/75/100 GHz ızgaralarında tüm C bandını (1528,77–1566,52 nm) kapsar; düzinelerce sabit dalga boylu parça yerine tek bir SKU taşırsınız ve bakım sırasında donanım değiştirmeden bir hattı başka bir kanala yeniden ayarlayabilirsiniz.
400ZR mevcut DWDM hat sistemimle uyumlu mu?
Uyumluluk yalnızca modüle değil ızgaraya, OSNR'ye ve yükselteç tipine bağlıdır. OpenZR+ için kurulmuş açık hat sistemleri genellikle birlikte çalışır; kapalı satıcı sistemleri kendi kodlanmış optiklerini gerektirebilir. Hat sistemi ayrıntılarınızı paylaşın, taahhüt vermeden önce doğrulayalım.
TOSA
TOSA içinde neler var?
Bir lazer diyot (FP/DFB veya EML), sürücü arayüzü ve optik kuplaj tek bir kılıfta: modülün verici motoru.
İzolatörlü mü izolatörsüz TOSA mı?
Geri yansımaların olası olduğu yerlerde izolatör ekleyin: uzun hatlar, modüle yakın konnektörler, yüksek hızlı DFB bağlantıları; kısa ve temiz hatlarda maliyet için vazgeçilebilir.
Hangi kılıf tiplerini sunuyorsunuz?
Pigtail'li TO-46/TO-56 ve koaksiyel kılıflar, 2,5G FP'den 25G DFB/EML'ye; 1275/1330 nm gibi 5G fronthaul dalga boyları dahil.
ROSA ürün listeme uygun TOSA gönderebilir misiniz?
Evet — dalga boyu, güç bütçesi ve kılıf tüm TOSA/ROSA/BOSA hattında eşleştirilir; seri üretim öncesi datasheet ve numune verilir.
ROSA
ROSA içinde ne var?
Bir fotodiyot — hız ve maliyet için PIN, hassasiyet için APD — artı tek kılıfta TIA: modülün alıcı motoru.
Bağlantım için PIN mi APD mi?
PIN kısa ve metro mesafelerini daha ucuza kapsar; APD, 40 km üzeri hatlar ve GPON B+/C+ ONU alıcıları için 8–12 dB ek hassasiyet sağlar.
ROSA'larınız hangi hızları destekliyor?
155 Mb/s'den 25 Gb/s'ye: erişim ve metro için 2,5G/10G PIN-TIA, SFP28 için 25G PIN-TIA ve uzun mesafe için APD-TIA varyantları.
ROSA'lar pigtail'li mi yoksa soketli mi geliyor?
Her ikisi de — modül motoruna lehimlenen pigtail versiyonları ve sahada değiştirilebilir tasarımlar için SC/FC/LC soketli versiyonlar.
BOSA
BOSA neyi birleştirir?
BOSA, verici (TOSA) ve alıcı (ROSA) yollarını tek bir çift yönlü alt bileşende toplar; böylece ONU veya OLT motoru iki yön için tek optik parça kullanır.
BOSA neden soketli değil de pigtail'li?
Pigtail, ONU içindeki abone fiberine veya WDM filtresine eklenir; bu da ekleme kaybını ve seri üretimde birim maliyeti düşürür.
PON BOSA'larınız hangi dalga boylarını kullanıyor?
Standart çiftler — GPON/EPON için 1490/1310 nm, XGS-PON için 1577/1270 nm — dahili filtreyle eşleşir.
İzolatörlü veya WDM filtreli BOSA sunuyor musunuz?
Evet — lazeri koruyan izolatör ve dahili 1310/1490 (veya 1270/1577) filtre seçenekleriyle; ONU harici diplexer gerektirmez.
TO 46
TO-46 kılıfı ne için kullanılır?
Fotodiyotları ve bazı lazerleri barındıran, şeffaf veya lensli pencereli metal kılıftır — ROSA yapımlarında ve 155M–2,5G vericilerde yaygındır.
TO-46 mı TO-56 mı — nasıl seçerim?
Daha büyük TO-56, daha büyük lensleri ve daha güçlü lazerleri (10G DFB sınıfı) alır; TO-46 fotodiyotlar ve kompakt 2,5G vericiler için uygundur. Mevcut BOM'unuzu esas alın.
TO-46 fotodiyotlarınız TIA ile test ediliyor mu?
Evet — duyarlılık, karanlık akım ve geçiş süresi verileriyle eşleştirilmiş PD+TIA çiftleri gönderebiliyoruz; ROSA montajı doğrulanmış parçalarla başlar.
Özel dalga boyu veya pencere seçenekleri sunuyor musunuz?
Evet — pencere malzemesi, lens tipi ve dalga boyu bandı yapılandırılabilir; MOQ uygulanır, seri öncesi numune verilir.
TO 56
TO-56 kılıfına hangi lazerler uyar?
2,5G'den 10G'ye FP ve DFB lazer diyotlar — tek mod için 1310 nm, çok mod için 850 nm varyantları — pigtail veya soket çıkışlı.
İzolatörlü mü izolatörsüz TO-56 TOSA mı?
İzolatörlü sürümler uzun veya konnektör yoğun hatlarda lazeri korur; kısa kart içi bağlantılarda izolatörsüz yapı maliyet ve yer kazandırır.
Hangi izleme özelliği mevcut?
İsteğe bağlı arka yüz izleme fotodiyodu lazer gücünü izler ve yaygın driver/MCU güç kontrol döngüleriyle uyumludur.
TO-56 TOSA'yı mevcut modül tasarımımıza uyarlayabilir misiniz?
Evet — footprint, sürüş akımı ve hedef mesafeyi iletin; birkaç gün içinde eşleşen datasheet ve numune göndeririz.
SFP mi QSFP mi: gerçekten önemli farklar
SFP+ modülü QSFP portunda kullanılabilir mi?
Doğrudan değil. Gövdeler ve pin dizilimleri tamamen farklı olduğundan SFP özel bir adaptöre girmek zorunda ve adaptörün kurulu ağ işletim sistemi tarafından desteklenmesi gerekir. O zaman bile port 10G’de çalışır, dolayısıyla genelde daha ucuz alternatifler vardır.
QSFP her zaman SFP+’tan hızlı mıdır?
Hayır. QSFP dört hatlı bir gövdedir ve en eski sürümü 4 × 1G taşıyordu; yani tek bir 10G SFP+’tan yavaş. Toplam hız hat sayısı çarpı hat hızıdır: 40G QSFP+ dört hattı 10G’de, 100G QSFP28 dört hattı 25G’de çalıştırır.
40G QSFP+ modülü 100G QSFP28 portuna girer mi?
Çoğu durumda evet ve port 40G’ye iner. Yine de platformun transceiver matrisiyle doğrulamakta fayda var; bazı işletim sistemi sürümleri belirli hat kartlarında karışık hız çalışmasını kısıtlar.
Kırılım özel kablo gerektirir mi, yoksa her QSFP–SFP yolu iş görür mü?
Bunun için üretilmiş bir düzenek gerekir: kırılımlı DAC, kırılımlı AOC ya da MPO fan-out’lu paralel modül. Sıradan bir duplex patch kord dört hattı taşıyamaz, yalnızca iki lifi vardır.
Neden dört adet 25G alt arayüz görünüyor ama down kalıyor?
İki yaygın neden: port yazılımda hiç kırılım moduna alınmamış, dolayısıyla alt arayüzler geçerli bir hat haritası olmadan var; ya da sunucu tarafındaki modül ile QSFP alt portu FEC çerçevelemede anlaşmıyor. Önce arayüz yapılandırmasına, sonra iki uçtaki FEC ayarlarına bakın.
SFP ve QSFP aynı tanılamayı mı veriyor?
Aynı beş büyüklüğü ölçerler — gövde sıcaklığı, besleme gerilimi, lazer ön gerilimi, gönderilen ve alınan güç — ama farklı bellek haritaları üzerinden. Bu yüzden SFP sayfa düzenine göre yazılmış bir tanılama betiği, harita doğru işlenene kadar QSFP’de anlamsız değerler döndürür.
BOM'unuzu gönderin — gerisini biz fiyatlandırırız
Model listenizi, hedef hızları veya mesafeleri paylaşın. Mühendislerimiz eşleşen parça numaraları, teslim süresi ve fiyatla döner

